Tento výtvarný styl je pojmenován podle Edwarda Saidi Tingatinga z jižní Tanzanie, který se věnoval malbě a zcela novým způsobem vytvářel pestré motivy afrických zvířat. V knihovně je k vidění řada obrazů v tomto stylu od sedmi autorů, z nichž patrně nejproslulejší je třiačtyřicetiletý Hendrick Lilanga žijící v tanzanském městě Dar es Salaam.

A jak se Rosa s Duškem dostali k africkým umělcům a jejich obrazům Tingatinga? Všechno začalo v roce 2012 v Tanzanii, kdy Dušek v Tanzanii potkal Daniela Augustu z Písku. Ten po roce 2004 vyrazil po této zemi, začal studovat místní malíře a objevil umění Tingatinga. Díky tomu se seznámil s vdovou Edwarda Tingatinga, která ho do tohoto typu umění zasvětila. „Začal o sobě říkat, že je lovec obrazů. Založil firmu, která zastupovala dobré malíře, sjednotil je, autorizoval jejich obrazy a pronajal jim v Dar es Salaamu velký dům, kde mohli tvořit,“ vzpomíná Rosa, kterému se nejvíce líbí dílo malíře Hendricka Lilangy.

„Letos jsem ho navštívil, koupil jsem od něj nějaké obrazy. K němu přibyli ještě další autoři a s Vaškem jsem jim společně uspořádali výstavu v České Skalici,“ řekl Rosa. Obsahem obrazů jsou většinou přírodní motivy – kytky, ptáci a další zvířata, všední příběhy a vše, co malíře obklopuje. Zajímavostí jsou i názvy obrazů vystavených v České Skalici, jako například Moje těhotná matka je příliš těžká nebo Anděl učí děti zpívat během přestávky či Soutěž v pití alkoholických nápojů.

Styl Tingatinga se vyznačuje strachem z prázdnoty a snahou zcela zaplnit prostor plátna. Na stylu těchto umělců je zvláštní, že malují emailovými barvami, které se používají při nátěrech dřeva, nebo kovu. Dodávají tak obrazům typický lesk, který je jakoby oživuje. Z obrazů Tingatinga doslova tryská energie, pohoda a vyváženost.

„Doposud jsem navštívil téměř 50 zemí na třech kontinentech, ale nikde jsem nepoznal tak šťastné, tvůrčí a svobodné lidi jako v Africe, zejména v Tanzanii. Jejich povaha se odráží v africkém umění, které vychází přímo z jejich duší a odhaluje naše zapomenuté pouto s přírodou,“ prozradil Daniel Augusta, který pomohl malířům Tingatinga k proslulosti.

Jejich obrazy byly draženy například také v renomované newyorské aukční síni Sotheby´s nebo vystavovány ve světových galeriích. Nyní je mohou vidět všichni příznivci dobrého výtvarného umění do konce června v českoskalické knihovně.

Hynek Šnajdar