„Už jsme měli sbaleno na tábor. Naplánovali jsme si výlety do skal, poznávání přírody, užívání si pohody a podobně,“ vyprávěl nám Petr Adamu, kazatel CASD. Ten pak ve zprávách v rádiu uslyšel, že Moravu zasáhly povodně, a že je tam už šest mrtvých. „To není dobré,“ blesklo mu hlavou a ihned se spojil se svým kamarádem z ADRY.

Další události měly rychlý spád. Místo táborového života se studenti rozhodli prožít část prázdnin v rolích dobrovolníků. Hned poté, co dostali ve školách vysvědčení, se vydali na Novojičínsko do povodněmi zasažených oblastí. Pomáhají tam odstraňovat následky a likvidovat škody, které po sobě velká voda zanechala.

„Teď se například vyklízelo bahno z domů, čistily se nábytek a podlahy, uklízely se zahrady,“ vyjmenoval nám Petr Adame jen malou část z prací, které v Bernarticích na Jesenicku v současnosti vykonávají. Jak dodal, kromě fyzické pomoci nabízejí tamním občanům i pomoc materiální a psychickou. Právě nyní totiž přišla „druhá“ vlna povodní – ta, která útočí na psychiku. „Na lidi doléhá stres z uvědomění, že často přišli o všechno, co měli,“ vysvětlil kazatel Adame. Jak dodal, tlak na tamní občany je zesilován fyzickým vyčerpáním z odklízení škod, které bude trvat ještě mnoho měsíců. „Snažíme se hodně si s lidmi povídat a psychicky je podporovat,“ uvedl Petr Adame. Vysvětlil, že pro postižené povodněmi je důležité, že si mohou popovídat o tom, co zažili, s někým, kdo je nejen vyslechne, ale i dokáže povzbudit.

Dobrovolníci z Náchodska pomáhají na Moravě už více než týden. I přesto,že nejnáročnější odklízecí práce jsou už většinou za nimi, potřeba pomoci i nadále přetrává. Proto ADRA hledá další dobrovolníky.

Fotografie studentů – dobrovolníků z Náchodska týkající se jejich aktuální pomoci na zničeném Novojičínsku si můžete prohlédnout na internetové adrese: http://adra.ceskesdruzeni.cz/

(Věra Sýkorová)