Mimo vzpomínek na dětství mám na zdejším hřbitově pochovány své předky, ke kterým se tyto vzpomínky vážou. Pro tyto a mnoho dalších důvodů považuji Náchod za svůj domov, a pokud to jde, rád se sem vracím a snažím se i ve svých dětech prostřednictvím svých vzpomínek vzbudit kladný vztah k městu. K místům, která nikdy nesmíme opomenout navštívit, patří již dříve zmiňovaný hřbitov, můj rodný dům v Raisově ulici, krásné náměstí, Kamenici, zámek i vzdálenější Běloves nebo Dobrošov.

Tak tomu bylo i letos v říjnu, kdy mi dcera, studující gymnázium, sdělila, že si jako školní práci vybrala téma o životě a díle pana Josefa Škvoreckého. Využil jsem k tomu podzimní prázdniny a s radosti se s dcerou vypravil do Náchoda po stopách tohoto slavného rodáka.

Putování jsme zahájili v infocentru, kde jsme si koupili průvodce s cílem místa navštívit a pořídit si současné fotografie. První rozčarování nás potkalo u rodného domu pana Škvoreckého čp.266 v Komenského ulici, kde nám chybělo alespoň malé připomenutí významu tohoto místa, byť na něj autor sám moc nevzpomíná.

To, co mě ale opravdu pobouřilo a v podstatě donutilo napsat tento dopis, teprve přišlo. Pokračovali jsme po Kamenici k domu čp. 136, kde autor bydlel i s rodiči a bydlel zde i jeho ,,Danny Smiřický". Chtěli jsme si dům vyfotografovat i s pamětní deskou, která tu podle mého názoru chybí, ale je tu však deska mnohem výraznější, potupná a zcela degradující význam tohoto místa. Je tam sexshop!!!

To už nám trh a peníze budou diktovat úplně všechno, že ztrácíme soudnost, úctu k tradicím a k lidem, kteří něco dokázali? To je v tomto případě město bezmocné, laxní nebo s tím dokonce souhlasí? Je to ostuda, která vzhledem k autorově významu přesahující hranice České republiky jistě nezůstává jen v Náchodě. Na jedné straně se k panu Škvoreckému hlásíte, např. lavička na náměstí je skvělá i vzpomínkové akce, a na druhé straně toto.

Nestálo by to za zamyšlení, abychom na naše město mohli být všichni hrdi?

Ivo Kohl, Benátky nad Jizerou