Mezi ně patří i členové kroužku mladých hasičů z Bukovice na Policku a jejich kamarádi z Nízké Srbské, kteří již několik dní sbírají nezapomenutelné zážitky na dobrodružném táborovém pobytu mezi obcemi Benešov a Janovičky na Broumovsku.

Více než třicet dětí zde ihned po ukončení školního roku vyměnilo na čas pohodlí domova za spaní ve stanech, rodiče za táborové vedoucí a vysedávání před televizí za možnost zapojit se do pravého táborového života plného lákavých her. Tou nejdůležitější jde zde opět samozřejmě velká „celotáborovka“, která se tentokrát nese v duchu známých příběhů Asterixe a Obelixe.


Děti již mají v rámci této velké hry za sebou například Penízkový den, kdy se v táboře muselo za všechno platit. Táborníci obdrželi počáteční vklad a hospodařili s ním. „Platilo se třeba za snídaně, používání záchodků a podobně. Když došly peníze, musely si děti na své potřeby vydělat, a tak mnohé rozjely podnikání všeho druhu. Získané prostředky pak mohly utrácet za atraktivní věci. Nejlákavější a nejdražší byla možnost strávit noc v luxusním apartmánu uprostřed tábora. Mnozí na to šetřili celý den a chtěli pracovat jako nikdy jindy,“ popsala nám se smíchem část celotáborové hry její autorka Eva Vašatová.


Učí se rovněž novým věcem


Podle slov hlavní vedoucí tábora Moniky Leppeltové však není pobyt bukovických a nízkosrbských hasičů pouze o hraní. Děti se při něm naučí také tábornickým dovednostem, jako je třeba vaření v kotlíku či práce se sekyrkou. Samozřejmostí jsou i služby oddílů v kuchyni, mytí nádobí a škrabání brambor.


„Zabýváme se i ručními pracemi, abychom vyrobili nějaké dárky pro naše sponzory. Čas se najde i na procvičování hasičiny, i když ji tu věnujeme asi desetinu z celé činnosti,“ prozradila Monika Leppeltová a doplnila, že táborníci nejsou samozřejmě ochuzeni dále ani o ranní rozcvičky či noční hlídky, do nichž jsou zapojeni všichni. Ti nejmladší střeží stany a jejich okolí jako první, v době, když jsou venku ještě vedoucí. „Na nejtěžší noční hodiny pak nasazujeme ty nejstarší a nejzkušenější,“ uvedla Leppeltová.


I když tábor není jen o hraní, ale také občas o práci a o umění pomoci druhým, dětem se na něm velmi líbí. „Baví nás to tady. Líbí se nám spaní ve stanu, máme rádi hry i vytváření různých výrobků. Dokonce se těšíme i na stezku odvahy,“ nechaly se slyšet tábornice Nela Grimová a Nikola Matějcová.


Vyjedou asi po padesáté


Pořádání táborů má v bukovickém Sboru dobrovolných hasičů dlouholetou tradici. Svědčí o tom i zápisy v kronikách, podle nichž se Bukovičtí v příštím roce vydají pravděpodobně již na jubilejní 50. pobyt. Historie táborů pro mladé požárníky se začala psát v roce 1959, kdy se místem konání pobytu stal Čapí vrch. Od té doby postavili dobrovolní „muži v modrém“ své tábory i v Bělém, ve Lhotě u Machova, ve Vernéřovicích u Březové, v Martínkovicích, v Ruprechticích, v Klůčance, v Suchém Dole, v Jetřichově, v Kamenci nad Zdobnicí či na Pomezních boudách. Tábory na současném místě mezi Janovičkami a Benešovem pak probíhají od roku 2002.

(Zuzana Kubečková)