Jejich práce jsou od dnešního večera až do konce března k vidění v jaroměřském městském muzeu na výstavě nazvané Koncept pro Jaroměř.

„Prezentace je bezpochyby zajímavá. Jsou vystaveny soutěžní studie či makety o rozměrech čtyřicet krát padesát centimetrů," uvedla ředitelka muzea Olga Mertlíková.

Město chystá úpravy zdejšího náměstí ČSA. Je to jedna z investičních priorit, která má náměstí vrátit lesk. Zároveň s tím se plánuje rozvoj lokality Na Valech, která se nachází pod náměstím a spojí ji s ním připravovaný průchod.

„Vše je to dlouhodobá práce, která začala už v roce 2005. Bylo zapotřebí vykoupit pozemky Na Valech. Celá lokalita byla navíc vedena jako záplavová oblast a bylo proto zapotřebí pracovat na přípravě a realizaci protipovodňových opatření. Díky tomu už tam není aktivní záplavová zóna a město může uvažovat o dalším využití," vysvětluje jaroměřský starosta Jiří Klepsa.

Co by na místě mohlo v budoucnu být, to pomohou městu určit studenti architektury vysokých škol v Brně, Ostravě a Liberci. Město pro ně vypsalo soutěž na urbanistickou a architektonickou koncepci a chce se inspirovat řešeními, která mohou být i netradiční. „Byli bychom rádi, aby se tady objevily nové nápady a nové myšlenky mladých lidí. Na jejich práce jsem byl od začátku opravdu zvědavý," dodal starosta Klepsa.

Studenti své představy rozvíjeli v rámci svých semestrálních prací.

Porotou vybrané projekty získají i ocenění. Jaroměřská veřejnost se teď se všemi díly může seznámit v muzeu.

Co ale nakonec bude s nevyužívanou lokalitou Na Valech dál, to město teprve rozhodne. „Jeden občan tam navrhoval park, ale to je podle mého názoru škoda. Měla by to být lokalita, která umožní parkování, která bude přitahovat lidi. Určitě by to částečně mohla být odpočinková lokalita, ale částečně také lokalita obchodní, lokalita, která nám pomůže i při konání svatováclavských poutí. Věřím, že budoucí parkovací místa ještě více uleví parkování na náměstí. Stále ale jaroměřské náměstí považuji za místo, pro jehož život je možnost dojezdu s vozidlem klíčová," míní starosta Klepsa.

Jak to bude vypadat se samotným náměstím, to se uvidí zhruba do konce letošního roku, dokdy chceme dokončit veškerou projektovou přípravu rekonstrukce náměstí.