Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Modrá planeta oslaví jmeniny

Náchodsko - Den Země upozorňuje na dopady ničení životního prostředí. Vždy 22. dubna se už od roku 1970 slaví po celém světě. Hned na několika místech regionu k této příležitosti připravují různé aktivity. Mají především upozornit a připomenout, jaké zacházení si příroda zaslouží.

18.4.2013
SDÍLEJ:

Planeta ZeměFoto: Archiv

Vyčistí břehy nádrže Rozkoš

V sobotu se chystá čištění okolí vodní nádrže Rozkoš od odpadků. Vzájemně se na něm dohodli hlavní uživatelé nádrže. Chtějí tím nejen přispět k bezprostřednímu zlepšení stavu okolí přehrady, ale také upozornit na přístup lidí k okolí a přilehlým břehům a zvýšit zájem obyvatel o dění v jejich regionu.

Svátek modré planety si připomenou i ve Středisku volného času Bájo v České Skalici, kde pro žáky 4. ročníku zdejší základní školy připraví program už v pátek.

V Broumově mohou v sobotu děti a rodiče vyrazit na putování tamními parky a zahradami. Start je od 13 do 14:30 hodin v parku Alejka, pak cesta zavede putující do Klášterní zahrady, Schrollova parku, Naši zahrady u Domu dětí a mládeže Ulita a nakonec do školní zahrady v Olivětíně. Akce končí v 18 hodin.

„Cílem je provést obyvatele a návštěvníky zábavnou formou veřejnými parky a zahradami, ukázat jim rozmanitost a rozlehlost veřejné zeleně," uvedla Lucie Lesáková z broumovského informačního centra. Putování má lidem připomenout i to, jak je náročné se o městskou zeleň starat.

Trasa měří přibližně šest kilometrů a děti mohou po cestě plnit různé soutěžní úkoly. Putování je má však především motivovat ke třídění odpadů, ochraně přírody a vhodnému chování k veřejné zeleni. Dozví se ale i něco o dodržování pravidel bezpečnosti silničního provozu.

„V parku Alejka se seznámí s návštěvním řádem. U stanoviště městské policie dětem ukáží způsob měření rychlosti vozidel a služební auta, dále se seznámí s poskytováním první pomoci. V cíli, který bude pro malé děti už v Naší zahradě u Domu dětí a mládeže Ulita, ocení děti za absolvování trasy drobnými upomínkovými předměty, medailemi a plackami," dodala Lucie Lesáková.

Novinkou je možnost vyhodit na trase drobný elektroodpad do speciálního kontejneru.

Recyklací odpadků vyrobí dekorace

Den Země si bude možno užít i v neděli, a to v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují. Tam k oslavám připravili workshop nazvaný „Recy-věci", při němž si každý může vyrobit z recyklovatelného materiálu a sádry různé vázy či další dekorační předměty do domácnosti.

V následujícím týdnu pak muzeum pořádá stejnojmenný program pro školy. „Cílem akce je přiblížit dětem problematiku odpadů a zvýšit jejich zájem o třídění a recyklování domácího odpadu," uvedla za muzeum Martina Váňová.

Akce začne vždy tím, že na trase vytyčené učitelkou děti posbírají co nejvíce odpadů. Před muzeem je pak vytřídí do příslušných kontejnerů a následovat bude povídání a dílna tvoření výrobků z recyklovatelného materiálu.

Chystají celý Týden Země

Týden Země chystá od pondělí i Středisko volného času Déčko v Náchodě. Nabídne dětem z mateřských škol a žákům základních a středních škol ekologické aktivity. „V pondělí a v úterý plánujeme program zaměřený na zvířata a nás, ve středu ekologické dílny, ve čtvrtek a v pátek povídání o pejskovi a kočičce, rovněž zaměřené na ekologii," informovala Monika Hovádková z Déčka. Vše se bude konat v budově a v parku Déčka.

Co se chystá na Náchodsku ke Dni Země?

Broumov

Putování broumovskými parky a zahradami, sobota 13:00 18:00 hodin

Police nad Metují

Muzeum papírových modelů, workshop „Recy-věci", neděle 14:00 17:00 hodin, vstupné 30 korun

Broumovsko

Velký jarní úklid, 26. 28. dubna, trasy zvolené dobrovolníky

Náchod

Týden Země, 22. 26. dubna, nabídka ekologických a environmentálních programů pro děti z MŠ, žáky ZŠ a SŠ

Česká Skalice

Den Země, pátek, program ve SVČ Bájo pro žáky 4. tříd

Čištění okolí vodní nádrže Rozkoš, sobota 8:00 15:00 hodin

Autor: Pavel Bednář, Regina Hellová

18.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení