L +S, H + T, D + K či H + N - to je jen několik z monogramů jmen, jejichž nositelé svou zamilovanost v Hronově zpečetili. Přesně jedenáct let zde mohou milenci symbolicky zamknout svůj vztah do visacích zámků na Mostě lásky. Právě před 11 lety byl na svátek zamilovaných v roce 2013 byl za parkem Aloise Jiráska během Národního týdne manželství slavnostně pojmenován stávající most pro pěší a který se od té doby i v mapách nazývá Mostem lásky.

Nápad na vytvoření Mostu lásky se zrodil při návštěvě Paříže, kde je jeden z nejznámějších mostů lásky v Evropě. „Tam mě to zaujalo. Před rokem takové místo vytvořil můj kamarád v Sokolově, tak jsem si řekl, že něco podobného udělám v Hronově," vysvětil tehdy autor celého nápadu Petr Adame.

Červený most v Babiččině údolí po roční náročné rekonstrukci opět slouží turistům a cyklistům.
Červený most v Babiččině údolí opět překlenul Úpu. Stavěli ho z místních stromů

Za těch jedenáct let v Metuji pod lávkou zamilovaných proteklo hodně vody a změnila se i ona. „I když se lávka celá předělávala v rámci celkové rekonstrukce parku, tak ji stále jako Most lásky prezentujeme," říká hronovská místostarostka Bartošová. Rekonstrukce před cca osmi lety poslala do věčných lovišť nejen modře natřené zábradlí, ale také první vlnu „uzamčených lásek".

Nové zábradlí se širokým „žbrdlením" neumožňovalo zamilovaným přidávat další zámky. Ti si ale poradili a využívali zábradlí v podobě ocelových lan vedoucích podél břehu řeky. „Tam se to hezky dávalo. Ale asi před rokem jsme ho museli také měnit protože bylo v dezolátním stavu a tak tam jsou nová lana," říká místostarostka a zároveň tím vysvětluje, proč tam zatím příliš zámků není. „V podstatě jsme začali třetí kolo. Láska u nás ale stále kvete a bude kvést dál," říká s úsměvem, což potvrzuje i pohled do městské matriky na počet sňatků. Zatímco v roce 2013, kdy byl Most lásky pokřtěn, bylo v Hronově uzavřeno 13 sňatků, tak v loňském roce jich bylo 17.

Kdybych to byl tušil, tak bych do toho nešel. Výměna manželek Marianu Farkašovi zasáhla do života víc, než by si kdy před tím dokázal představit.
Na dávkách 27 tisíc? Výměna manželek nadzvedla Broumov, přišel i drsný anonym

Mostů a dalších míst, kam si zamilovaní přicházejí vyznat lásku, slíbit věrnost, pověsit zámek a hodit klíček do řeky, je v České republice několik. V Náchodě se podobná slavnost jako v Hronově konala o rok později. Na Valentýna přesně před deseti lety se Mostem lásky stal most u zimního stadionu.

Dalším takovým místem byl i mostek přes Ledhujku v ulici U Damiánky v Polici nad Metují, který byl v tomto směru v roce 2012 průkopníkem na Náchodsku. Zásluhu na tom mělo Mateřské centrum MaMiNa, které ve spolupráci s městem nechalo k zábradlí mostku připevnit pletivo se srdíčky, na které si mohli nejen zamilovaní, ale i rodiny s dětmi a všichni, kteří si chtějí projevit soudržnost a náklonnost, zámek pověsit. Spojnice dvou břehů sice nad Ledhujkou stále stojí, ale pletivo už zmizelo a s ním i zámky, takže z mostu nejen pro zamilované se stal obyčejný most.