Dnes dopoledne krizový štáb rozhodl: most bude muset dolů. Prvně se však řešilo, jak se odstraní lávka, která se zřítila do řeky. Bylo jasné, že kdyby po Labi připlul například nějaký kmen a zasekl se o lávku, mohl by vytvořit hráz a zvednout hladinu.

„Byl bych proto rád, abychom mostovky vytáhli co nejdříve, abychom tam tu zábranu neměli," uvedl jaroměřský starosta Jiří Klepsa. Podle něj pilíř vypadá jako prasklý zub. „Mě to připadá jako prasklý zub, jak prasklá stolička. Když to pilíř, který se rozevírá, nevydrží tak celý most se neudrží a spadne do řeky," řekl Klepsa.

„Postup bude takový, že v tuto chvíli jsou zborceny dvě části mostovky. Jedna kratší a jedna delší. Obě dvě budou během odpoledne odstraněny z řečiště. Kratší se bude odstraňovat pomocí pásového bagru zapředením břemene a vytažením na břeh," vysvětlil Zdeněk Roušnar, výrobní náměstek ze stavební firmy, která se na stavbu mostů specializuje.

Větší část lávka zavěšené podél mostu pak vytáhne automobilový jeřáb. Nejprve se však musí zvážit jeho možnosti a jeřábník si obhlédne terén. „Rádi bychom to udělali dnes odpoledne do večera," dodal Roušnar.

Kratší kus mostovky váží zhruba 15 tun, ten delší 30 tun. Hlavní část mostu pak 150 tun. Pokud by se měla odstraňovat i hlavní část mostu, pak bude muset město povolat speciální jeřáb, jehož transport a montáž by odhadem trvaly čtyři dny.

Demolice bude stát v řádu statisíců korun. Kolik nový most, to je otázkou. Starosta věří, že vše se zvládne i finančně, třeba i za finanční pomoci kraje či státu. „Teď je priorita, abychom odstranili mostovku spadlou do vody," dodal. Podobně se vyjdříil i jeden z lčenů na povodňové komisi: „Musíme mostovku dostat ven, kdyby se utvořil špunt, pak by se s tím těžko hýbalo ven."

Aby se technice nepletly zvědavé děti ze Základní školy Na Ostrově, krizový štáb rozhodl, že výuka dnes skončí zhruba po jedné hodině.

Komenského most přes Labe v Jaroměři byl postavený v roce 1884, v roce 1931 přibyla boční lávka. Jaroměř plánovala v těchto dnech zahájit opravu právě bočních lávek mostu, které byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny.