Nebyl to žádný závod ani soupeření a nebyla stanovena ani pevná trasa. Prvním cílem bylo broumovské náměstí a dále pokračovali do pivovaru v Olivětíně. Zbytek trasy se domlouval cestou. Z pivovaru to ale už většinu táhlo k cíli, jelikož ke kulatému výročí se v domovské hospůdce grilovalo prasátko.

Spolek Egzoti s.r.o., který to vše uspořádal, vznikl před deseti lety v jetřichovské hospůdce U Suchánků. Parta místních kamarádů se u piva dohodla, že si udělají pro legraci vyjížďku na starých kolech po okolí. „Původně jsme začínali asi v osmi lidech a dnes nás je už přes sedmdesát. Postupně se k nám pro velký úspěch začali připojovat lidé z okolních vesnic a měst. Nepořádáme jen vyjížďky na kolech, ale i řadu dalších akcí. Našim hlavním cílem je, že musí být legrace. Většinou se nás sejde kolem padesáti a základnu máme ve své skalní hospůdce, kde to vše začalo," přiblížil vznik recesistického spolku Michal Kouba. Jediný muž, který má ve spolku funkci, a proto je prý všemi nenáviděn, jelikož je pokladník.

„Všechny naše akce děláme hlavně pro zábavu. Vždy se pohybujeme tam, kde je větší koncentrace lidí, abychom se nebavili jen my, ale i kolemjdoucí. Šokovaní jsou hlavně projíždějící Poláci. Horší to je s pořizováním rekvizit. Kola už se dnes shání špatně, většinou se ještě něco objeví po půdách, nebo to taháme ze šrotu, kam se dříve ve velkém vyhazovala. Oblečení se občas podaří sehnat z pozůstalosti," dodal Kouba.

Svou jubilejní pátou vyjížďku odstartovala i sedmiletá Terezka, která tři ročníky jela v sedačce a letos podruhé už šlapala sama. „Moc se mně to líbí. Vždycky je tu veselo," uvedla. To její maminka jela podesáté. „Účastním se všech akcí od začátku a velice ráda, pokaždé je zábava. Jenom nechodím na lyže, to není moje hobby," dodala maminka Bětka.

Jedním z těch, kteří spolek zakládali, byl i Jan Maněna. „Začalo to legrací a ta je stále náplní našich akcí," řekl.