Podle slov předsedy Akademických týdnů Václava Klamty se mohou už dnes všichni zájemci o duchovní krmi těšit na samotné zahájení. „Postarají se o něj dvě velké hvězdy tohoto setkání, a to biskup Václav Malý a ekonom Tomáš Sedláček,“ prozrazuje Klamta.

Přednáškám bude v následujících dnech patřit přibližně sedm hodin denně a posluchači se na nich dozvědí nové věci z oboru psychologie, filozofie, historie a přírodních věd. Na konci každého dne je připraven koncert nebo film.

Mezi více než 28 pozvanými přednášejícími je například stálice této akce Jiří Grygar, který se zabývá astronomií a bude v neděli 31. července od 16.15 hod. přednášet O planetách cizích sluncí. Ještě před ním se rovněž v neděli bude Jan Linhart od 14.00 hod. zabývat otázkou, zda se dnes ještě dá žít podle desatera. Po dobu trvání Akademických týdnů je zajištěno ubytování a stravování přímo na Pavlátově louce. I o děti je tady dobře postaráno a pořadatelé se na požádání postarají o zábavu nejmenších účastníků a sestaví pro ně program s ohledem na jejich věk.

K dalším tématům, která letošní Akademické týdny (AT) přinesou, patří například diskuse „Od kolébky po rakev a za ni“ (Jiřina Prekopová, neděle od 9:30 hod., příspěvek o tom, jak se bránit médiím (Jiří Zajíc, pondělí od 15 hod.) nebo přednáška s názvem „Církevní právo – rozvod“ (Jan Špilar, pondělí 16:45). Matyáš Zrno, bude mít v úterý od 15 hod. přednášku na téma: Kde jsou hranice svobody náboženství – islám a my.

Kromě intelektuální stránky se organizátoři snaží nabídnout účastníkům i něco z kultury – filmy či divadlo. Z tohoto oboru se můžete těšit na přednášku o duchovní stránce filmu od Vladimíra Suchánka s názvem Osobnosti duchovního života ve filmu (sobota od 14 hodin).

Závěrečný den vystoupí se svojí přednáškou známý kněz, vysokoškolský pedagog a autor populárních knih Marek Vácha, který se specializuje na otázky evoluční biologie a lékařské i environmentální etiky.

Snad jediným záporem letošních „týdnů“ je doprava. Kvůli právě prováděné opravě v ulici Pod Hradbami, přes niž vede cesta k Pavlátově louce, musejí účastníci použít několik kilometrů dlouhou objížďku, která povede přes vesnice Mezilesí, Sendraž a Jestřebí. (fis)