Po herci Karlu Novákovi, řezbáři Františku Rintovi a kasaři Karlu Rustičkovi byla v sobotu odhalena fotografie a cedulka Antonínu Blahníkovi, muži, jenž svůj krátký život zasvětil rozjasňování noci, soupeřením s tmou, učarovalo mu elektrické světlo a průkopnický vědecký obor.

Než byla za velké slávy odhalena cedulka s textem: Tomuto místu se obloukem vyhnul vynálezce elektrické obloukové lampy, společník elektrotechnického závodu v Paříži, českoskalický rodák Antonín Blahník 6. dubna 1869 - 28. července 1896, předcházela tomu originální kulturní vložka. Ivan Foral, člen KKUV a zpěvák hard trampové formace The Totem’s z Prahy, která to později rozjela v sále hospody při všelidové taškařici, za doprovodu harmoniky na osmi obrázcích vtipně představil trpký osud světového objevitele Tondy Blahníka z České Skalice.

Kromě toho byla pro všechny účastníky velkým překvapením prezentace tak zvané obloukové lampy vytvořené z obloukové pily. Monsieur Georges, zástupce pobočky KKUV v Paříži, vlastním jménem Jiří Rejthar, brilantní francouzštinou přítomným názorně vysvětlil původ a funkci lampy. „Blahník vytvořil tuto lampu, protože miloval Francii. Na spodní část oblouku umístil lampu, jejíž světlo dopadalo na zrcátko, a to pak osvítilo k všeobecnému nadšení Pařížanů Eiffelovu věž,“ prozradil.

Blahník, který se v České Skalici narodil 6. dubna 1869 rodině statkáře Antonína Blahníka a Anny Blahníkové, rozené Mervartové, byl jedináček. K nelibosti rodičů zběhl ze studií práv a nechal se zapsat na vyšší technickou školu v Mnichově. Bylo to v době, kdy už zcela propadl elektřině, což potvrzuje i dopis rodičům z roku 1892. „Jestli budete chtít drazí rodiče, tak vám budu moci o svátcích velikonočních zařídit elektrické osvětlení alespoň pro světnici a pro chlév, případně pro kůlnu…“

To už ale neklidnému Blahníkovi začíná být Mnichov málo, pomrkává po Paříži a zdokonaluje se ve francouzštině. „Jsem již druhý den v Paříži. To se nedá vylíčit, jak krásné a nádherné je toto město. Jeden je z té velkoleposti, z toho ruchu zrovna jako pitomý,“ píše o své lásce k francouzské metropoli v dopise rodičům v roce 1894.

V tom čase již pracuje ve společnosti pro elektrické osvětlení a řídí elektroinstalační práce v Paříži a okolí. V lednu roku 1896 oznamuje rodičům, že výsledky s jeho „obloukovkou“ dopadly velmi dobře. „Lampa je již ve Francii patentována.“ To však mladý a talentovaný elektrický inženýr netuší, že mu zbývá pouhých šest měsíců života, kdy mu osud připravil tragický konec.

Sedmadvacetiletý mladík se šel 28. července 1896 vykoupat do říčních lázní Bains du Louvre. Když vstoupil do bazénu byl náhle raněn mrtvicí a zemřel. Vynálezci byl vypraven v Paříži pohřeb. Na přání Blahníkova otce, který se ho zúčastnil, byl 11. srpna uspořádán smuteční obřad také v České Skalici, na jejímž hřbitově byl mladý muž téhož dne pohřben. V souvislosti s aktem odhalení Blahníkovy fotografie a cedulky na Deklech slávy nechal dnes už bývalý českoskalický starosta Martin Staněk na vynálezcovu památku doplnit jeho hrobku replikami dvou mramorových váz, které byly před lety ukradeny.

Starostka Zuzana Jungwirthová s bývalým starostou Martinem Staňkem.
Českou Skalici povedou zřejmě poprvé v historii dvě ženy

Hynek Šnajdar