„Poslední dobou z něj v některých dnech strážníci doslova nespustili oči, lidé nás volali stále častěji," upřesnil velitel Městské policie Náchod Petr Valica.

Pomocnou ruku nabízeli i pracovníci odboru sociálních věcí a školství Městského úřadu v Náchodě a terénní pracovníci. Roman R. však pomoc při řešení svých zdravotních problémů dlouhodobě odmítal a celou věc nebylo možné bezprostředně řešit jiným způsobem než opakovaným povoláním k zásahu městských strážníků nebo státní policie.

To se však změnilo ve čtvrtek 27. dubna, kdy Roman R. sám kontaktoval pracovníky náchodského střediska Péče o duševní zdraví v Tyršově ulici. "Přišel tam dobrovolně a uvedl, že dlouhodobě nebere léky, nemá kontrolu nad svým chováním a je si vědom faktu, že následně může být nebezpečný pro své okolí. Na základě tohoto tvrzení byla přivolána Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje a Policie ČR," popsala mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Martin Kříž, zástupce vedoucího pověřený vedením Obvodního oddělení Policie ČR Náchod, následně uvedl, že z vyjádření Romana R. bylo zřejmé, že se chce zcela dobrovolně léčit. "Proto jsme následně vyhověli i požadavku zdravotnické záchranné služby na zajištění asistence při jeho převozu do Psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde se ho ujmuli lékaři. Ti na základě vyšetření stanoví další postup v jeho léčbě a rozhodnou o hospitalizaci," sdělil Kříž.

Podle starosty města Jana Birke je za daných okolností dobrovolné nastoupení léčby tím nejlepším řešením. „Státní i městská policie udělala maximum možného v této nepříjemné situaci, proto jim patří mé poděkování. Pan R. byl v posledních dnech už pod velkým tlakem veřejnosti, která jeho přítomnost velmi citlivě vnímala, ať už na ulici nebo třeba v obchodě. Proto ať už jeho rozhodnutí dobrovolně nastoupit léčbu ovlivnilo cokoliv, jsem za to rád," komentoval situaci starosta. (reh,na)