Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na bezpečí dohlédne vícero očí

Náchod - Městský kamerový systém v Náchodě, spravovaný strážníky zdejší městské policie, se má v brzké době propojit se systémem státní policie. Policisté tak budou mít díky tomu lepší přehled o aktuálním dění v ulicích a když se bude něco dít, například dojde-li ke krádeži, k násilí, k výtržnostem, budou moci okamžitě reagovat.

1.10.2014 1
SDÍLEJ:

Kamery zachytí děj na ulici. Foto: Ilustrační foto: Deník

K propojení městského kamerového systému s obvodním oddělením Policie ČR dojde do konce listopadu. Město a policie se o to pokoušely už vloni, ale nakonec nezískaly potřebné finance. Podařilo se jim to až letos.

„Dojde-li k propojení, efektivně se poté využijí stávající kamery, protože záběry nebude vyhodnocovat pouze městská policie, ale i naši policisté. V jeden okamžik tedy dění sledují dvě osoby, což může přispět k požadovanému efektu prevence a v případě protiprávního jednání i k rychlému řešení," řekl David Fulka, vedoucí Územního odboru Policie ČR Náchod.

Město Náchod na propojení kamerového systému obdrželo dotaci od ministerstva vnitra. „Na propojení kamerového systému s obvodním oddělením Policie ČR jsme získali 350 tisíc korun. Dalších 82 tisíc korun uvolní město ze svého rozpočtu," uvedl náchodský starosta Jan Birke.

Podle něj je takové řešení v případě města jako je Náchod téměř nutností. „Kromě předcházení trestným činům bude také možno efektivněji a okamžitě zakročit proti výtržnostem. Mluvím například o problémech s bezdomovci, kteří obtěžovali obyvatele u Karlova náměstí i jinde, nebo vandaly, kteří ničili lavičky či prameník Idy," dodal starosta Birke. Když totiž dojde k trestné činnosti, záznamy sice vyhodnocují městští strážníci, ale většinou se stejně okamžitě obrací na státní policii.

„Kompetence městské policie je totiž do jisté míry omezená. Budou-li oba pulty kamerového systému městské i státní policie propojeny, vše se zrychlí a zjednoduší. Policisté se pak budou sami moci na záběry dívat, zefektivní se dohled. Další věcí pak je, že nyní, když policie vytipuje, že se někde něco stalo, přichází žádat o starší záznamy, aby je mohla vyhodnotit. Po propojení by k nim měla přístup přímo," dodává starosta Birke.

Kamerový systém už má městská policie propojený se státní policií třeba v Broumově. „Naši policisté ho mohou využívat, mohou také volit kamery a zasahovat do toho, na co se právě zaměří," dodává David Fulka.

Asi nejrozvinutější kamerový systém v regionu má Jaroměř-Josefov. Městská policie zde má nad kamerovým systémem nepřetržitý dohled a díky tomu dokáže pohotově reagovat na situace ve městě.

„Vzájemná spolupráce s námi a zálohování dat tam funguje velmi dobře. Není problém následně záznamy od městské police získat. Policisté obvodního oddělení policie ČR Jaroměř mají zároveň možnost on-line sledovat záběry z jednotlivých kamer, ale obsluha a zálohování záznamu je plně v gesci městské policie," říká David Fulka.

Autor: Pavel Bednář

1.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení