Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na červenokostelecké radnici došlo k výměně stráží

Červený Kostelec - Pětadvacet nově zvolených zastupitelů se ve čtvrtek sešlo v malém sále divadla J. K. Tyla na ustavujícím zasedání zastupitelů. Jednání zahájil dosluhující starosta Petr Mědílek a vyzval zastupitele ke složení slibu. Po tomto aktu už byli všichni zastupitelé oficiálně usnášení schopní, a tak se mohlo přistoupit k dalším bodům jednání.

8.11.2014
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Václava Simeonová

Zastupitelé si sedmnácti hlasy odsouhlasili veřejnou volbu nového vedení radnice, aby nejen mezi sebou, ale i veřejnost, která se přišla podívat, viděla, jak kdo hlasuje.

Následně se přistoupilo k volbě starosty. Na tuto pozici byli navrženi Rostislav Petrák a Jiří Regner. Z boje o post starosty vyšel vítězně Rostislav Petrák, pro kterého hlasovalo sedmnáct zastupitelů.

Nový starosta si převzal slovo a poděkoval všem za podporu. „Nabízím spolupráci všem zastupitelům, bez rozdílu strany. Dveře u mě budou mít otevřené všichni," řekl po letech zcela nový starosta.

Petr Mědílek odchází z pozice starosty s dobrým pocitem. „Pro mě to překvapení nebylo, protože jsem už dopředu oznámil, že s touto funkcí chci skončit. Vykonával jsem ji dvanáct let, a to stačí," řekl Mědílek.

Novému starostovi přeje, aby v těch dalších letech, co bude ve funkci, byl úspěšný a aby pro Kostelec co nejvíce udělal. „Vůbec se nebudu zlobit, když toho udělá více než já," konstatoval.

„Povedlo se nám hodně dobrých věcí, i když ne všichni si to uvědomují, ale myslím, že po čase to ocení a nemusíme se stydět," dodal Petr Mědílek.

Nový starosta pociťoval ještě před volbou jistou nervozitu, která z něho ale po hlasování opadla. „Bylo to napínavé až do poslední chvíle i když to bylo předem domluvené, ale jednoduché to nebylo. Volba byla ještě včera nejistá, a tak jsme rádi, že to tak dopadlo. Ale myslím, že jsme to zvládli velice dobře. Budeme se snažit, jak jsme v programu deklarovali, aktivně komunikovat se všemi zastupiteli. Otevřené dveře u starosty bude mít i veřejnost a budeme se snažit vyjít vstříc všem občanům Kostelce v jejich potřebách, stížnostech i připomínkách," svěřil se nový starosta Rostislav Petrák.

V dalším bodu se přistoupilo k volbě místostarosty. Navrženi byli Richard Bergmann a Jiří Regner. Patnácti hlasy byl do funkce zvolen stávající místostarosta Richard Bergmann. Zvolena byla i rada města. Bylo navrženo pět kandidátů a všichni s dostatečným počtem hlasů volbou prošli. Radními se stali: Michaela Cinková, Milan Hrstka, Roman Kejzlar, Marcela Kollertová a Štěpán Nosek.

Zvolen byl i kontrolní a finanční výbor.

Na závěr zasedání přišla na řadu diskuse. Na úvod vystoupila radní Marcela Kollertová s dotazem, zda by bylo možné, aby zastupitelé kromě anonymního elektronického hlasování rovněž zvedali i ruku, aby také přítomní občané viděli, jak kdo hlasuje. Na to se rozpoutala debata, že by někdo mohl zvednout ruku a hlasovat jinak. Bylo vysvětleno, že na elektronickém hlasování je vidět, jak kdo hlasoval a že se záznamy ukládají. Závěr byl, že takový zastupitel tam nemá co dělat a že se to vyřeší na další schůzi zastupitelstva.

Občan obvinil místostarostu

S překvapivým obviněním vystoupil pan Šimek, který napadl místostarostu Richarda Bergmanna.

„Občanům Kostelce a ani mně se nelíbí, že na místo místostarosty usedl člověk, v jehož nemovitosti byl ateliér s pornografií (prostory se pronajímali, místostarosta nic takového neprovozoval a ani o tom nevěděl, pozn. red.). Trestně odpovědný za to není, ale je smůla, když se o tom ví i například v Praze. To se mně absolutně nelíbí. Jde tady o morální odpovědnost pro budoucí generaci," napadl Richarda Bergmanna Šimek.

„Na obhajobu musím říct, že to je slušný člověk a jsem si naprosto jistý, že s tím neměl nic společného, proto jsem pro něho s klidným svědomím zvedl ruku. Stát se může každému, že na něho někdo udělá podraz, aniž by o tom věděl. V životě bych nehlasoval pro člověka, který by měl být takový, jak říkáte vy," obhajoval místostarostu zastupitel Vlastimil Klepáček.

Zastání měl i u dalších zastupitelů, ale i u veřejnosti. Dále vystoupila Jaroslava Šolcová, které se nelíbilo nové obsazení křesel. „Nebere se v potaz, kdo je vítězem voleb a po zákulisních schůzkách bylo KDU-ČSL vyšachováno ze hry. Divím se, že starostou jste vy, což už bylo dohodnuto před volbama. My jsme měli dobrého kandidáta jak na starostu, tak i místostarostu, tak jak je možné, že nemáme ani jedno místo ve vedení a ani v radě města. Je to nepochopitelné, když si uvědomíte, kdo byl vítězem voleb," uvedla rozhořčeně Šolcová.

Nový starosta na to odpověděl, že volby dopadly fér a žádné námitky nepadly. „Je to vždy na dohodě stran, které jsou si blízké svým programem. Předem nic domluveno nebylo, protože o poměru mandátů se rozhodlo až po volbách. Je to běžné na všech úrovních politiky, že po volbách vznikají koalice. Nikde není dáno, že vždy musí vládnout vítězná strana, když k sobě nemá koaličního partnera," vysvětlil Rostislav Petrák.

Autor: Jiří Mach

8.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení