Velkou charitativní akci s názvem Podporujeme naše vojáky připravuje na příští víkend, tedy na 30. a 31. července Pevnost Dobrošov u Náchoda.

„Jejím smyslem není pouze prezentace současných armádních jednotek a klubů vojenské historie, ale především podpořit dobrou věc. Návštěvníci budou moci během dvoudenní akce přispívat finančními dary do připravených kasiček na Vojenský fond solidarity. Ten je platformou pro vojáky, kteří se mohou ocitnout v nouzi, případně pro jejich rodiny," informoval Richard Švanda, správce tohoto vojenského objektu.

„Hlavní program se uskuteční v sobotu. V 10 hodin budou přivítáni vzácní hosté, kteří zahájí celou akci. Návštěvníci, kteří se vydají do podzemí, budou nejenom seznámeni s historií celé pevnosti, ale uvidí na vlastní oči zásah profesionálních jednotek týmu USAR z Ostravy, které jsou vysílány do extrémních podmínek k záchraně životů, podzemí nevyjímaje. Obdobnou ukázku budou moci návštěvníci zhlédnout ještě jednou v průběhu dne."

Podle správce pevnosti však pro malé a velké bude asi největším zážitkem bojová ukázka. Ta přítomné vrátí o 72 let zpátky do  chvíle, kdy sovětské a československé jednotky narazily po prolomení německé obrany v Karpatech v září 1944 na silné obranné postavení německých vojsk na kótě 534. „Kóta byla klíčovou přesunovou cestu z Polska směrem k Dukelskému průsmyku a její získání mělo strategický význam. Během bojů se její držení často měnilo z jedné strany na druhou a až po týdnu s tisícovkami mrtvých na obou stranách se podařilo tento bod dobýt. Ukázka diváky zavede do posledních hodin bitvy o kótu, kdy se Němci pod tíhou útoků stáhnou na její vrcholovou část a nakonec ji opustí," podotkl správce.

Kromě historických bojových vozidel budou na Dobrošově o víkendu k vidění i dělostřelecké zbraně či zbraně pěších jednotek. „Těšit se můžete i na mnohá překvapení. Třeba na  hudební vystoupení mladé talentované zpěvačky Kamily Nývltové, se kterou se budou moci zájemci po vystoupení i vyfotografovat," dodal Švanda.

V obou víkendových dnech proběhne pod záštitou ministra obrany Martina Stropnického, náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Josefa Bečváře, vicepremiéra Pavla Bělobrádka a předsedy Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky akce, jejímž smyslem je prezentace vojáků Armády ČR a získání finančních prostředků pro Vojenský fond solidarity. Prezentovány budou kluby vojenské historie, bojová technika, zásah ostravského záchranného týmu USAR a další. Celou akci v sobotu svým vystoupením podpoří zpěvačka Kamila Nývltová.

Hlavní program
30. 7. (sobota):
10:00 – zahájení
10:30 – ukázka USAR Team Ostrava v podzemí
13:00 – bitevní ukázka – boj o kótu 534 (1944)
14:15 – ukázka USAR Team Ostrava v podzemí
18:00 – vystoupení zpěvačky Kamily Nývltové
19:00 – večerní prohlídky
10:00 – 18:00 prezentace techniky a KVH

31. 7. (neděle):

10:00 – 15:00 prezentace techniky a KVH

Vstupné: 100 Kč/50 Kč