Zdá se však, že řešení je na dobré cestě. Úpravy okružních křižovatek na silnicích první třídy napříč Náchodem se připravují. Jednotlivé etapy zahrnují výstavbu nové kruhové křižovatky u dopravního hřiště v Bělovsi, úpravu kruhových objezdů u Čedoku či u Slávie. Těsně před dokončením je projektová dokumentace na úpravu objezdu u Itálie.

Už vloni na podzim ministr dopravy slíbil, že řešení nelehké dopravní situace pomůže. Ministerstvo vyčlenilo 38 milionů korun na projektové přípravy a úpravy objezdů a na nový objezd v Bělovsi. Nedávno se uskutečnila schůzka, na které náměstek ředitele Ředitelství silnic a dálnic, které silnice první třídy spravuje, Vítězslav Janků informoval starostu Jana Birke o aktuální situaci.

„V současné době máme připraveny všechny potřebné projektové dokumentace, abychom mohli zahájit výběrové řízení na zhotovitele stavby už v letošním roce," uvedl Janků.

Starosta Birke řekl, že si váží dodržení slibu ministra i pomoci a spolupráce, které se Náchodu dostává. „Důležitá opatření po jejich kompletním dokončení přinesou Náchodu zhruba do dvou let určitě velkou úlevu v dopravě. Podle posledních informací se práce zahájí hned na jaře příštího roku, jakmile to umožní klimatické podmínky. Uskutečnění za provozu nebude úplně jednoduché a bude probíhat postupně," upřesnil starosta Birke.

V září začaly i práce na zvýšení bezpečnosti chodců a cyklistů u státní hranice přeložením frekventovaného úseku cyklostezky pod hlavní tah.