Vzpomínka na klukovskou zábavu i recese, to byl už 17. ročník Krčínského praku.

„V mládí jsme stříleli z praku furt. Dělali jsem praky z drátů a když jsme něco vyvedli, tak nám je hodili do kamen a spálili gumy, tak jsme je vždycky šťourali zpátky," zavzpomínal jeden z tradičních účastníků klání Jaromír Vaněk z Velké Jesenice.

Někteří účastníci tradiční květnové akce mají praky kupované, jiní si je dělají sami poctivě ze dřeva. „Vesměs je to ořech a tenhle je jabloň," ukazoval své praky Zdeněk Plašil z Nového Města nad Metují.

Podle Petra Hustáka z týmu pořadatelů se dají koupit i praky s opěrkou. „To Moraváci mají takzvané kladkové praky, napínají je přes kladky, jenže to by nám prošívanou deku za terči prostříleli skrz," doplnil Husták.

Soutěž se pořádá už od roku 1997 a později vzniklo občanské sdružení Krčínský prak, které kromě tohoto klání pořádá třeba v zimě i masopustní průvod masek.

„Myšlenka na soutěž ve střelbě prakem se zrodila už v hlavách našich předchůdců. Domluvila se parta čtyř chlapů, kteří si řekli, že si zastřílí prakem a soutěžně. To byly první začátky," uvedl předseda sdružení Martin Klika. Jeho kolega Petr Husták dodal, že takových soutěží je po republice více, hodně na jižní Moravě, ale Krčínští jsou jedni z prvních, kteří tradici více oprášili.

Na soutěž už se sjíždí nejen místní, ale také lidé z širého okolí. „Snažíme se to dělat lidsky, sportovně, ale třeba na jižní Moravě jsou kluby, kde mají střelnici přímo v hospodě. Ti střelnici jsou tak strašně vystřílení, že sem nemohou přijet. Vše by vyhráli," smál se Hosták.

Klika vysvětlil, že Krčínský prak je zkrátka pro všechny zájemce místní a z okolí a ne pro střelce, kteří objíždí soutěže neregistrované unie střelců z praku. „Jsme rádi, že začínají chodit děti, protože pro ně to děláme. Někdo to po nás musí převzít a angažovat se dál. Do nekonečna to my dělat nemůžeme,"dodal Klika.

V kategorii mužů zvítězil František Vaněk z Velké Jesenice, mezi ženami Barbora Lábusová z Krčína, v juniorech Michal Doležal z Opočna a v kategorii dětí Marek Novák z Krčína.