Záštitu nad touto protestní akcí si vzala Koalice STOP HF, která sdružuje několik občanských sdružení a chce prosadit zákaz hydraulického štěpení (HF) v celé České republice.

Koalice STOP HF vysvětlila rizika

Jiří Malík, ekolog, ochránce přírody, odborník na vodu a nejaktivnější člen a mluvčí koalice, vysvětlil hned v úvodu, v čem spočívají rizika těžby břidlicového plynů pro naši přírodu a hlavně pro čistou vodu.

„Happeningem chceme podpořit starosty, kteří jsou proti průzkumu a těžbě v této oblasti. Dozvěděli jsme se také, že zde by měli být američtí vlastníci firmy Basgas Energia Czech, kterým chceme ukázat, že u nás neprojdou,“ projevil zásadní nesouhlas Jiří Malík.
„Pokud chceme zachovat pitnou vodu nejen pro celý region i kraj, ale i pro celou zemi, je třeba udělat národní kampaň, ve které budeme chtít celostátní zákaz frakování,“ vyjádřil Malík záměr koalice.

Na demonstraci vystoupilo i několik lidí, kteří se k problematice vyjádřili a podpořili tím ostatní protestující. Nechyběli mezi nimi ani náchodský starosta Jan Birke, Kazimierz Kręcichwost, starosta partnerského města Kudowa Zdroj, či herec a scenárista Tomáš Magnusek. 

Nad hlavami protestujících se objevily transparenty, které jasně vyjadřovaly názory jejich držitelů. Nikdo z nich nechtěl vyměnit kvalitní pitnou vodu za plyn.

Občané se též mohli vyjádřit a vzkázat těžební firmě své názory. V reproduktorech se ozývalo hlasité: „Nechceme pít plyn“, „Táhněte do háje, těžaři“ či pro odlehčení vtipná hláška studentů Jiráskova gymnázia: „Vodu vodkou nenahradíš“, která pobavila všechny přítomné. Veškeré vzkazy byly následně předány všem diskutujícím v Beránku.

„Naše škola tento protest pro dobrou věc také podpořila, učitelé nás o akci informovali a ředitel nám umožnil se jí zúčastnit, jen musíme přinést omluvenku,“ uvedl Ondra Kosek z I.B Jiráskova gymnázia v Náchodě.