Nejlépe na tom jsou páry v Jaroměři. Tam bylo vloni uzavřeno pětašedesát manželství a rozvedlo se jich „pouze" čtyřiadvacet. Pod polovinou je ještě Náchod, kde je poměr nových manželství ku rozvodům 88 : 42 a Červený Kostelec s poměrem 38 : 18.

Naopak více rozvodů jak sňatků zaznamenali v Hronově. Tam bylo oddáno sedmnáct párů a rozvedeno devatenáct. Stejně na tom byli i v Meziměstí, kde oddali sedm párů, ale k rozvodu se jich rozhodlo deset.

Kolik párů žije jen ve společné domácnosti, což je v dnešní době moderní a mladí dávají tomuto svazku většinou přednost a kolik párů se rozejde tak není možné posoudit.

„Manželství v současné době není moderní. Kdo se přeci jen rozhodne sňatek uzavřít, tak často všechno brzy zkrachuje. Podle mého je nejčastější příčinou vytíženost jednoho z partnerů. Ten se potom nemůže zcela věnovat rodině. Druhý partner si tak hledá zábavu jinde, a tím všechny rozbroje začínají," míní Alena Novotná.

Z pohledu soudu je stav rozvodovosti na Náchodsku zhruba na stejné výši jako vloni. Už se prý tolik nerozvádějí krátkodobější manželství jako tomu bylo dříve, ale naopak dlouhodobé vztahy.

„Většina rozvodů je u manželství, která trvají patnáct až dvacet let. Jaké jsou ale přesné důvody rozvodů neznáme a ani nezkoumáme. Většinou přijdou lidé, kteří se už předem dohodli o vyrovnání majetku a péči o děti. Co tušíme, tak to je většinou někdo další ve vztahu či peníze," vysvětlil náchodský soudce Stanislav Findejs.