Jedna ze soch znázorňuje tři jazzmany, druhá představuje stylizovanou kytaru ve tvaru pyramidy a třetí s rozezvučenými strunami ukazuje, jak plyne hudba.

„Zatím budou sochy uloženy v prostorách technických služeb, než pro ně připravíme základ a upravíme vhodná místa," informoval náchodský místostarosta Tomáš Šubert. Jako první by se svého umístění mohl dočkat kvádr s rozezvučenými strunami. Ten bude zdobit park na Husově náměstí.

„Saxofonisté oživí park mezi náměstím a základní uměleckou školou a jehlan s kytarou bude u hradební zdí ve Strnadově ulici. Tam ale nejprve dojde ke zbourání veřejných toalet a k dalším úpravám," popsal místostarosta. Opodál vznikne také venkovní loutková scéna.

Vítězné návrhy těchto soch vybralo vedení města spolu s náchodským sochařem Jindřichem Roubíčkem. Poté se hořičtí studenti mohli pustit do díla.

„Nejtěžší byly začátky. Stálé přeměřování výšky či hloubky, aby sochy měly správné tvary. Závěrečné dokončování detailů už tak složité nebylo," řekla jedna ze studentek Diana Kafková a dodala, že samotné realizaci předcházelo nejprve vytvoření návrhů, které studenti vymodelovali z hlíny, vysádrovali a tím vznikly předlohy pro jednotlivá díla.