„Návštěvníci uvidí závod žen a dívek ve šplhu na 3 m laně, závody dorostenců a příchozích na 4,5 m laně a vrchol odpoledne budou extremní závody na 14 m laně,“ informoval nás organizátor „šplhacího“ dne starosta organizátorské TJ Sokol Martin Mach, a doplnil, že akce je pořádána za podpory Královéhradeckého kraje. V doprovodném programu příchozí uvidí taneční ukázky latinsko-amerických tanců a aerobní vystoupení.


Na prvních novodobých Olympijských hrách v Athénách v roce 1896 zařadili organizátoři do sportovní gymnastiky šplh na laně bez přírazu nohou ze sedu na zemi do extrémní výšky 14ti metrů. Vítěz řecký námořník Nicolaos Andriakopulos dosáhl času 23,40 vteřiny!
„Naším záměrem je důstojné připomenutí bývalé olympijské disciplíny, která má z pohledu historie pro náš stát veliký význam,“ vysvětluje Martin Mach, který pro upřesnění dodává, že na olympijských hrách v roce 1924 získal Bedřich Šupčík první zlatou medaili pro mladé Československo ve šplhu na osmimetrovém laně v čase 7,2 vteřiny.


Nejlepšího času na 14 metrovém laně dosáhl v roce 2006 závodník TJ Sokol Mladá Boleslav Štěpán Muchka, který výkonem 14:76 vteřiny zlepšil do té doby nejlepší čas o téměř 0,7 vteřiny.