Památku válečných obětí uctili všichni společně položením květin a věnců u památníku. Následně v prostorách Jiráskovy chaty pronesli krátké projevy, za město Náchod starosta Jan Birke a za účastníky odboje Milan Andres.
„Dnešní den je na tomto místě připomínán od roku 2001. Jsem rád, že se každoročně scházíme u památníku na Dobrošově, abychom společně zavzpomínali na válečné hrdiny a oběti a především, abychom stále připomínali dalším generacím, že mír není samozřejmostí," uvedl ve svém projevu starosta.
Na padlé vojáky, kteří bojovali za naši vlast ve všech světových válkách, nezapomněli ani v Polici nad Metují. Tam si památku na den válečných veteránů připomenuli položením květin a krátkou vzpomínkou na místním hřbitovu u pomníku padlých vojáků představitelé města, zástupci komise pro obřady a slavnosti a místní občané.
„Je obtížné vylíčit můj postoj obětem války. Naše generace válku nezažila a mrtvého člověka jsem díky bohu neviděla. V dnešní době a v okruhu nás mladých je válka často zlehčována, patrně to je zásluhou oblíbených počítačových her a filmů. Samotné hry na vojáky a generály vypadají v počítači tak snadně a realitu si neumíme ani představit. Poprvé jsem si uvědomila, co je válka, až při školní exkurzi v Osvětimi. Potom jsem si teprve uvědomila, jak dobře se dnes máme a že na tom mají zásluhu především všichni, kteří za nás bojovali," řekla ve svém projevu zástupkyně mladé generace studentka Tereza Šváblová.
Přítomni byli příznivci vojenské historie z TS20 Pláň a polická ostrostřelecká garda, kteří na počest padlým vojákům vypálili ze svých zbraní salvu. Na závěr se z místní zvonice rozezněly zvony, které všechny útrapy válek přečkaly. Zvony z roku 1486 a 1491 jsou původní, a tak pamatují všechny události ať již veselé, nebo smutné a tragické.
Mluvčí náchodské radnice uvedla, že 11. listopad byl za den veteránů vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 v 11 hodin 11 minut zazněla poslední salva při podpisu příměří mezi spojenci a Německem ve vlakovém voze Le Francport u severofrancouzského města Compiégne. Tímto aktem byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Symbolem dne veteránů se stal květ vlčího máku. V roce 1921 symbolizoval vlčí mák sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.