„Taková škoda… Prázdniny jsou v plném proudu a ve vodě není ani noha,“ ozvalo se z hloučku lidí, kteří prošli kempem a zastavili se u zábradlí před přehradní nádrží Rozkoš.

Jediný pohled do vody, podobou připomínající hustou zelenou kaši, dával tušit, proč je Rozkoš prázdná. Bílý papír stvrzený razítkem Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje, který byl rozmístěn na několika místech v areálu kempu, toto tušení jen potvrdil.

Hygiena na začátku tohoto týdne při provádění místního šetření spojeného s odběrem vzorků vody ke koupání zjistila přítomnost vodního květu , a to především při vstupových místech do vody. Jelikož přítomnost vodního květu, jenž je označením pro masový rozvoj řas a sinic, ohrožuje veřejné zdraví, musel být hygienou vydán zákaz koupání.

Někteří z návštěvníků si však z omezení nic nedělají a do vody vstupují na vlastní nebezpečí. Například tříčlenná rodina Blažkových. Ta sem přijela trávit dovolenou pod stan až z Jižních Čech. „Přijeli jsme v sobotu, jsme tu na týden, teď v neděli odjíždíme domů. O zákazu koupání víme,“ řekl nám Václav Blažek. „Je to hrozné, ale kde jinde se máme s dcerou koupat, když jsou taková vedra ?“ ptal se. Jak dodal, po koupání v Rozkoši se vždy osprchují, aby nedostali nějakou vyrážku z vody.

Jak nám potvrdila pokladní v tamní půjčovně lodí U Vodníka, návštěvníci kempu nyní – zřejmě v souvislosti se zákazem koupání – hodně využívají jejich služeb, a vody Rozkoše brázdí alespoň na šlapadlech.