„Cílem akce bylo, aby záchranáři získali během cvičení určité návyky, které se jim mohou hodit v běžné praxi," vysvětluje Vratislav Vrábel, jenž společně se svou manželkou Milenou, která celou soutěž před mnoha roky vymyslela, organizuje. Oba jsou zkušenými záchranáři Vodní záchranné služby ČČK Náchod, tedy pořadatele soutěže.
„První den se obvykle konají přednášky. Letos ji měl přednosta pražské Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Robert Zajíček. Tady byste slyšela špendlík spadnout, jak bedlivě jeho povídání všichni naslouchali. Potom s ním mohli i diskutovat třeba o tom, co je lepší pro ně a co pro pacienty," říká Milena Vrábelová a doplňuje: „Doktor Zajíček se zaměřuje hlavně na dětské popáleniny, sám je předsedou neziskové organizace Bolíto. Ta se stará o děti po popáleninovém úrazu, pomáhá jim překonávat jejich těžký životní úděl. Vozí je třeba i k moři, kde si takto postižení pacienti společný pobyt u vody daleko více užijí jsou mezi svými. I my jsme se je rozhodli podpořit máme tady kasičku, kam účastníci cvičení přispívají. Vybranou částku zveřejníme v neděli během závěrečného hodnocení." (Vybralo se celkem 6771 korun pozn. red.)
Pan Vratislav přidává: „Dobré bylo, že ve stejnou dobu jako tu byl doktor Zajíček sem přijel i ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje MUDr. Jiří Mašek. Všichni přítomní se tak mohli dozvědět mnohem víc užitečných rad o tom, jakým způsobem u zásahů pracovat, aby pacienti měli vždy co nejlepší servis."
Týmy během víkendu musely absolvovat osmnáct stanovišť a na nich řešit různé úkoly kupříkladu předvést postup při ošetřování zraněných po střetu parašutisty s rogalem.
Více informací ze stanovišť přineseme v některém dalším vydání Náchodského deníku.