Studenti středních škol zamířili do učeben. Ne všichni jsou si ale jistí, ve které ze vzdělávacích institucí zůstanou. Ne všichni odevzdali přihlašovací lístky, a tak ještě někteří mění názor. Některé školy ale vsadily na nové obory. Doufají, že atraktivní nabídka studenty osloví.

Jediná vojenská střední škola u nás začala rok nejen s novým velitelem, ale i novým učebním oborem a studijním programem. „Nová funkce je pro mě novou výzvou,“ přiznává velitel školy Vojtěch Němeček. „Vedle technického lycea zahajujeme výuku v oboru elektro,“ sdělil. Doufá, že se jim povede zavést také obor zaměřený na přípravu personálu pro vojenskou logistiku. Prvák Jakub Růžička z Třemošnice se nemohl nástupu do školy dočkat a přijel z předstihem. „Těším se na matematiku a výpočetní techniku,“ prozradil. Předpokládá, že studium bude tvrdé, ale věří, že si zvykne.

Studentka třetího ročníku Aneta Mlčochová prvňákům nezávidí: „Vzpomínám si, že jsem si musela zvykat na nástupy a puchýře z kanad.“ Podle Kamila Hrobaře, který je zodpovědný za vzdělávání, je studium pro středoškoláky na vojenské škole o něco náročnější než jinde. Kromě výuky absolvují studenti i vojenský výcvik. Největší obavy mají letos asi budoucí maturanti, jelikož je zřejmě čekají státní maturity.

Na Střední zahradnické škole v Litomyšli rovněž začínají vyučovat nové předměty. V jedné třídě zasedli studenti dvou specializací. Ti získají vzdělání pro chov a ochranu vzácných a exotických druhů zvířat a rostlin nebo rybářství a rybníkářství.

Přesuny studentů

Ředitelé některých středních škol stále ještě nevědí, kolik budou mít žáků v prvních ročnících. Nerozhodnutí studenti stále ještě přicházejí a odhlašují se z jednotlivých škol. Obchodní akademie ve Svitavách má kapacitu 90 studentů prvních ročníků, zatím jich má 84. Není to podle ředitele Jaroslava Klodnera ale konečné číslo. „Na zahájení školního roku jich přišlo 81, druhý den se přihlásili čtyři a odešel jeden,“ dodal Klodner. Odhaduje, že hra na „škatule“ hýbejte se mezi středoškolskými prvňáky, bude probíhat až do konce září. Pak teprve budou přesné počty žáků, kteří v jednotlivých středních školách začnou studovat.

(ap,syh)