Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchod a polští sousedé? Jsou už jako jedno evropské město

Náchod/Kudowa Zdrój /FOTOGALERIE/ - Zhruba tři sta milionů eur z Evropské unie by se podle náchodského starosty Jana Birke mohlo rozdělovat na projekty v česko-polském pohraničí v letech 2014 až 2020. O peníze na rozvoj budou společně usilovat i Náchod a sousední Kudowa Zdrój. Už dnes se na to připravují.

19.4.2013
SDÍLEJ:

Včera představil náchodský starosta Jan Birke a jeho polský kolega Czesław Kręcichwost scénář, jakým se chtějí při dalším rozvoji ubírat. Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Už dávno to nejsou dvě odlišná města, která žijí odděleně svým životem. Když hranice padla a život na obou jejích stranách se stále více prolíná, se Náchod a sousední Kudowa stávají téměř souměstím. Svědčí o tom i jejich stále větší spolupráce na úrovni radnic.

Včera představil náchodský starosta Jan Birke a jeho polský kolega Czesław Kręcichwost scénář, jakým se chtějí při dalším rozvoji ubírat. Stalo se tak na Dolnoslezském fóru v Kudowě, kterého se od včerejška a dnes účastní na tři sta starostů z Dolnoslezského vojvodství, dolnoslezský maršálek a zástupci Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého a Olomouckého kraje. Diskutují o strategii rozvoje na léta 2014 - 2020, která určí, jaké oblasti rozvíjet a kam evropské peníze směřovat.

O obou městech oba starostové hovoří už jako o evropském městě Náchod Kudowa Zdrój. „Body, které vytyčujeme, které nás trápí nebo je řešíme, chceme zařadit do strategie na roky 2014 2020. O peníze budeme vždy žádat dohromady pod názvem Evropské město Náchod Kudowa Zdrój. Jdeme cestou příhraniční spolupráce, na kterou Evropa v tuto chvíli a v novém plánovacím období bude dbát. Myslím, že to je krok správným směrem a bude to téma třeba i pro budoucí starosty," řekl Jan Birke.

Oba starostové vytyčili pět základních témat, v jakých rozvíjet spolupráci, diskusi, investice, zkrátka kam směřovat další úsilí. Je to takový scénář, jak by spolupráce měla vypadat. Města jsou si totiž vědoma, že soused může v některých oblastech nabízet i něco lepšího, a tak se chtějí namísto konkurence doplňovat a pomáhat si.

1. DOPRAVA

Prvním klíčovým problémem je doprava. „Náchod komplikuje dopravu Kudowě a chceme požádat o pomoc při dalším řešení dopravy. Když se dnes zabýváme dopravou u nás, aby se zároveň s tím nezapomínalo na dopravu v Kudowě a řešila se ruku v ruce," uvedl Birke.

2. LÁZEŇSTVÍ

Dalším bodem jsou lázně, které jsou za hranicemi na špičkové úrovni, kdežto v Náchodě tradice dávno upadla a snahy obnovit lázeňství zatím pokulhávají. „Náchod o lázně usiluje a chtěli bychom propojit infrastrukturu lázní a využít potenciál, který Náchod sice nevlastní, ale usiluje o něj. Zkrátka se chceme bavit o tom, zda by byly možnosti pomoci lázeňské infrastruktuře, což souvisí i s turistikou," dodal náchodský starosta.

3. NEMOCNICE NÁCHOD

Třetím tématem je léčba Poláků v náchodské nemocnici. Do ní to totiž mají tisíce Poláků blíže, než když musí do nemocnic na jejich území. Z mnoha lokalit je pro ně dosažitelná během několika málo minut. „Je tam celá řada polských občanů, kteří mají hůře dostupnou zdravotní péči. Bavíme se o spádovosti pro náchodskou nemocnici řádově okolo dalších 30 až 40 tisíc lidí navíc," naznačil starosta.

Jenže je podle něj zapotřebí vyřešit financování péče. Dosud si Poláci musí zákroky v náchodské nemocnici hradit v hotovosti. „Chceme hovořit o možnosti mezinárodní dohody o zdravotním pojištění. To se však musí řešit minimálně na úrovní hejtmana a maršálka. Když už jsme však jednou v Schengenském prostoru a Evropské unii, tak běžný občan nechápe, proč by nemohl být ošetřen za hranicemi ze svého pojištění, ale musel platit. Sice si to Poláci u nás platí, ale kdyby se ošetření hradilo z pojištění, bylo by to pro ně jednodušší," nastínil náchodský starosta.

4. SPORT A KULTURA

Další oblastí společných aktivit Náchoda a Kudowy je nabídka kulturního a sportovního vyžití jak pro 21 tisíc obyvatel Náchoda, tak i pro 11 tisíc obyvatel Kudowy a mnoha dalších v okolí. Dlouhodobě si obě města v investicích do sportu a kultury nekonkurují, a tak zatímco Češi mohou třeba do polského akvaparku, Poláci zase na náchodské letní koupaliště. To je příklad toho, jak se nabídka vhodně doplní a využije se kapacity obojího.

5. EVROPSKÉ MĚSTO

Posledním bodem navrženým starosty pak je, že obě města budou o peníze usilovat a rozvoj s dopadem na další stranu hranice plánovat společně jako Evropské město Náchod Kudowa Zdrój.

Že spolupráce může být prospěšná, o tom svědčí dosavadní výsledky. Náchod už dříve spolu s Poláky uskutečnil třeba projekt třídění komunálních odpadů a bioodpadů, stavbu kanalizace na Lipí či stavbu cyklostezky.

Dosud už díky živým mezinárodním vztahům na regionální úrovni vzniklo v celém česko-polském pohraničí v Královéhradeckém kraji na 300 projektů, na které partneři z Královéhradeckého kraje a Polska získali z Evropské unie zhruba dvě miliardy korun.

„Přeshraniční program česko-polské spolupráce patří v Evropě dlouhodobě mezi nejúspěšnější. Výsledky našich dobrých vztahů dnes můžeme představit prostřednictvím kilometrů rekonstruovaných silnic či na rostoucím zájmu polských turistů o náš kraj," prohlásil královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Autor: Pavel Bednář

19.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení