Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchod chce zpět své knihy, jež jsou uloženy v Národní knihovně v Praze

Náchod – Město bude usilovat o navrácení vzácných knih, které byly nalezeny v minulých letech na půdě Městské knihovny v Náchodě a poté převezeny do Národní knihovny ČR v Praze, kde jsou dodnes. Jak uvedla místostarostka Náchoda Drahomíra Benešová, jedná se o dvě sbírky – tzv. Bartoňovskou (neboli Dobenínskou) knihovnu a Učitelskou knihovnu. Obě sbírky mají pro Náchod velký historický význam.

23.8.2011 1
SDÍLEJ:

Místostarostka Náchoda Drahomíra Benešová.Foto: DENÍK/ Věra Sýkorová

„Národní knihovna nabídla, že se knih ujme, zajistí jejich očištění, katalogizaci, uskladnění, údržbu a další odbornou péči. Samozřejmě za úplatu,“ řekla Deníku místostarostka s tím, že do hry vstoupil i Státní okresní archiv, který zjistil, že mezi knihami jsou i takzvané archiválie. „Ty do knihovny rozhodně nepatří, proto byly již dříve převezeny zpět do Náchoda a uloženy do archivu,“ uvedla místostarostka.

Některé z nalezených rukopisů jsou podle Benešové poměrně vzácné. „Dobenínská knihovna je sbírkou vzácných tisků, které patřily rodině Bartoňových,“ vysvětlila Drahomíra Benešová.

Tyto tisky, jichž je celkem 161, jsou datovány do roku 1800. Mimoto tato knihovna obsahuje i dva rukopisy a dvě rukopisné archiválie. Nejstarší tisk je z roku 1540. Představitelé radnice se domnívají, že sbírka bývala původně v historické budově, ve které nyní sídlí Déčko. Majitelem sbírky měl být Josef Bartoň mladší.

Druhá nalezená sbírka, tzv. Učitelská knihovna, sloužila potřebám učitelů, žáků či intelektuálů z řad náchodské veřejnosti. Byla několikrát doplňována. Nejstarší tisk pochází z roku 1570. Obě sbírky by se měly ještě letos vrátit do Náchoda.

Náchodští radní stáli v předchozích dnech před rozhodnutím, zda ponechat vzácné sbírky v Praze, nebo je nechat převézt do Náchoda. „Rozhodli jsme se, že se knihy převezou zpět k nám, jedná se o veřejný majetek, o jakousi paměť Náchoda, mělo by se to ctít,“ uvádí místostarostka Drahomíra Benešová.

Dodává, že sbírky nebyly nikdy zahrnuty do knihovny, proto nepatří státu, ale městu. Ke stejnému stanovisku došel i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který požádalo město Náchod o vyjádření se k otázce: „Kdo je vlastníkem knih?“
„Bartoňovi kdysi věnovali celou svou knihovnu náchodským občanům, vzdali se i movitého majetku,“ podotýká místostarostka. Dodává, že pokud dojde k převezení knih do jejich města, ty budou následně uloženy do muzea, archivu a knihovny. „Ještě se bude jednat o tom, kde přesně budou jednotlivé části sbírek uloženy,“ řekla Benešová.

Vzácné knihy, jež mají obrovskou vypovídající hodnotu, by podle vedení města mohly sloužit i náchodské veřejnosti pro vědecko – badatelské potřeby.
Finanční částka, kterou bude muset Náchod zaplatit pražské knihovně za provedenou katalogizaci, je náchodskou radnicí odhadována na zhruba 15 tisíc korun. „Budeme muset zaplatit i za dosavadní úschovu a za péči o knihy. Zatím nevíme, kolik nás to bude stát,“ zakončila Drahomíra Benešová.

Autor: Věra Sýkorová

23.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení