Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tradiční čínská medicína hledá pravé příčiny nemocí

Náchodsko – Tradiční čínská medicína – pojem, který není všem lidem zas až tolik známý. Milan Schirlo z Police nad Metují se pokusí zasvětit čtenáře do tajemství starého tisíce let…

26.6.2010
SDÍLEJ:

Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské medicíny.Foto: Archiv M. Schirla

Můžete nás stručně seznámit s tím, co to tradiční čínská medicína je, co konkrétně si mají lidé pod tímto pojmem představit?
Nevím, jestli to půjde stručně. Čínská medicína je velmi starý léčebný systém. Její kořeny nacházíme v dílech starých 3000 let. Zvláštní je, že ty opravdu základní principy čínské medicíny se po celou dobu její existence nezměnily. To znamená, že i já dnes předepisuji bylinné recepty stejného složení, jaké používal třeba čínský lékař na císařském dvoře před tisíci lety…

Jak jste se vy osobně dostal k čínské medicíně?
Již od mládí jsem se zajímal o hraniční jevy a o fungování lidského těla. Asi před 15 lety jsem studoval systém shiatsu – japonskou masáž. Od něj už vedla přímá cesta k čínské medicíně. Na ní mě od počátku fascinuje ten úzce provázaný systém diagnostiky, terapie, dietetiky a vůbec celého životního stylu člověka. Zde nacházím i největší rozdíl mezi západním a východním přístupem k lidskému tělu. Čínská medicína se snaží najít příčinu nemoci, jde k jejím kořenům. Od této příčiny se teprve odvíjejí jednotlivé příznaky nemoci. Potlačováním příznaků třeba pacientovi na chvíli sice ulevíme, ale problém se dříve či později vrátí. Když budete řešit příčinu, příznaky postupně odeznějí a vyléčení je pak trvalé.

Je hodně praktiků čínské medicíny, nebo je jich naopak jako šafránu?
Bohužel je jich málo. Ve Východních Čechách jsme myslím pouze tři, avšak bylinky v tomto rozsahu nedělá nikdo z nich. Nejblíže až v Praze.

Jak vlastně vypadá vyšetření a terapie čínskou medicínou?
Pokud přijde člověk s nějakým problémem, nejprve musím provést úvodní vyšetření, abych nalezl příčinu problému. Zhruba hodinu si povídáme, lidé jsou často překvapeni, že se ptám na věci, které s daným problémem nemají zdánlivě souvislost. Ale jak už jsem říkal – neléčím pouze daný orgán, nýbrž celý systém. Na konci vyšetření si ještě sáhnu na puls a prohlédnu si jazyk. Někteří klienti to berou s úsměvem – když je žádám, aby na mě vyplázli jazyk. Z jazyka lze vyčíst velice mnoho o stavu organismu a jeho disharmoniích.

Jaké jsou způsoby léčby čínskou medicínou?
Možností je několik. Nejčastěji využívám léčbu bylinkami. U složitějších problémů připravuji bylinný recept přímo klientovi na míru. Recept odešlu do naší lékárny, která je v Hluboké nad Vltavou. Odtamtud pošlou připravenou směs přímo klientovi. Musím říct, že právě tato forma léčby je nejsilnější a nejúčinnější, avšak čínské bylinné odvary nejsou – mírně řečeno – zrovna nejchutnější. Nejen proto pro menší problémy, anebo pro děti, jsou již bylinné směsi připravené v pilulkách.

Další metodou je akupunktura, ovlivňování energetických drah. Je to takový druhý pilíř čínské medicíny. A třetí, neméně důležitou součástí terapie, jsou dietetická doporučení. To je možná pro většinu klientů nejtěžší součást léčby – vynechat stejky na grilu.

S jakými problémy se na vás lidé obracejí nejčastěji?
Čínskou medicínou jsem schopen napravit různé problémy. Nejčastěji za mnou pacienti chodí s gynekologickými problémy, s bolestmi hlavy a pohybového aparátu, s dýchacími problémy, oslabenou imunitou, akné, únavovým syndromem a mnohými dalšími.

Jak dlouho trvá léčba?
Záleží na konkrétním problému. Říká se, že kolik roků nemoc trvá, tolik měsíců trvá vyléčení. Ale je to opravdu velmi individuální. Spíš klienty upozorňuji na to, že je to trochu běh na dlouhou trať, jelikož se snažím vyléčit podstatu problému, ne pouze potlačovat příznaky. Většinou ale klient vidí do jednoho měsíce výrazné zlepšení svého zdravotního stavu.

Provozujete také internetový obchod, jak byste jej čtenářům představil? Čím je zajímavý?
Zhruba před půl rokem jsme otevřeli internetový obchod s produkty čínské medicíny. Najdete ho na stránkách:
www.cinska–medicina–pro–zeny.cz.

Kromě široké nabídky produktů čínské a jiné přírodní medicíny zde naleznete i službu Diagnostický dotazník. Tu jsme připravili pro klienty ze vzdálenějších částí republiky, pro které je problém přijet na vyšetření do Náchoda. Klient si vyplní poměrně obsáhlý dotazník, který pak vyhodnotím, a následně mu doporučím vhodné produkty. K tomu dostane ještě vhodná dietetická doporučení. Služba je dost využívaná, poslední dobou se ozývá i mnoho zájemců ze Slovenska.

Autor: Věra Sýkorová

26.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení