Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Náchod je město, do kterého jsem se zamiloval. Stýská se mi'

Náchod /FOTO/ - Boguslaw Partyka prožil v Náchodě neuvěřitelných 17 let. Až do loňského roku byl děkanem Římskokatolické farnosti v Náchodě a za dobu jeho působení se opravily všechny kostely i kaple ve zdejší farnosti. Pracovitost a píle Boguslawa Partyky se podepsala především na kompletní a nákladné rekonstrukci dominanty Masarykova náměstí, kterou je bezpochyby děkanský kostel sv. Vavřince.

7.4.2016
SDÍLEJ:

BOGUSLAW PARTYKA, který byl až do roku 2015 děkanem Římskokatolické farnosti v Náchodě, převzal ocenění od Kulturní a sportovní nadace města Náchoda za rok 2015.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Boguslaw Piotr PartykaBoguslaw Piotr Partyka byl ještě do loňského roku děkanem Římskokatolické farnosti v Náchodě. Narodil se 29. dubna 1969 v Nisku na jihovýchodě Polska. Po dosažení akademického titulu využil nabídky biskupa Karla Otčenáška podílet se na pastorační činnosti v České republice a odešel do Čech. Ve všech farnostech, které vedl, se podílel na kulturním a společenském dění. Pro Město Náchod a farnost se stal po dobu 17 let důležitou osobností podílející se na veškerém duchovním a kulturním dění. Svojí prací se nesmazatelně zapsal do srdcí občanů Náchoda.

Boguslaw Partyka se stal prvním duchovním, kterého kdy Kulturní a sportovní nadace města Náchoda ocenila. Ocenění za rok 2015 převzal v pondělí 4. dubna od vedení města v obřadní síni náchodské radnice.

„Prožili jsme pět let fantastické spolupráce. Každému, koho v této místnosti přivítám, ukazuji z okna nejkrásnější pohled z náchodské radnice, který je právě na kostel svatého Vavřince. A ten je vaším dílem," pronesl slova uznání starosta Náchoda Jan Birke, když bývalému děkanovi předával ocenění.

Připomněl, že se jedná o monumentální dílo a město Náchod vděčí právě Boguslawu Partykovi, že se tato dominanta města stala doslova klenotem s krásným interiérem i exteriérem.

Starosta také popřál Boguslavu Partykovi hodně štěstí, zdraví a úspěchů v jeho současném místě působení, které prý měl tu čest navštívit. „Je to o něco menší malebné místo s krásnou zahradou. Zcela určitě budete stejně oblíbeným duchovním, jako jste byl v Náchodě," dodal starosta.

„Bylo mi ctí s vámi spolupracovat. Opravený kostel svatého Vavřince je naším společným dílem, protože kdybychom všichni nepřiložili ruku k dílu, výsledek by nebyl takový," reagoval skromně Partyka a dodal:

„Náchod je město, do kterého jsem se zamiloval. Mám radost, že se kostel podařil takhle opravit. Bez výborné spolupráce s vedením města by to opravdu nešlo," znovu zopakoval bývalý děkan a zavzpomínal na některé peripetie, které rekonstrukci provázely. Vzpomenul také na nedávný kongres o opravách památek v Krakově, kde byl prezentovaný kostel sv. Vavřince. „Náchod se dostává dál a dál do podvědomí," potěšilo Partyku.

Ocenění Boguslaw Partyka ani trochu nečekal. „Byl jsem překvapený. Všechny ty opravy i působení v oblasti kultury jsem bral jako součást mého působení tady v Náchodě a měl jsem radost, že to vzkvétá. To bylo pro mě nejdůležitější. O ocenění jsem ani nepřemýšlel," přiznal a když si prý zpětně promítne posledních sedmnáct let, potkal mnoho skvělých lidí, se kterými se dobře spolupracovalo, vymýšleli nové projekty a akce. Dodnes jsou v přátelském kontaktu. „Sice už nejsem jejich děkan, ale vztahy udržujeme stále," řekl.

Bývalý zdejší děkan přiznal, že se mu po Náchodě stýská a všude ho chválí. Zavzpomínal i na různé koncerty, setkání a kulturní akce, které do kostela vždy přilákaly nespočet lidí. Například při adventních koncertech lidé stáli pomalu až ven. Přitahoval je nejen kulturní zážitek, ale i krása kostela, příjemná atmosféra či vlídná slova pana děkana.

Kostel sv. Vavřince v NáchoděDěkanský kostel sv. Vavřince je farním kostelem náchodské farnosti. Stojí uprostřed centrálního náchodského Masarykova náměstí a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Vystavěn byl pravděpodobně kolem roku 1310. Původně gotický kostel prodělal v 16. století renesanční přestavbu. Při požáru celého města roku 1663 shořel. Pak došlo ke snížení obou věží, které byly opatřeny dnešní dřevěnou nástavbou. Poslední větší stavební změny na věžích byly provedeny v 18. století. Kostel je jedním z mála v Čechách, kolem kterého nikdy nevznikl hřbitov, ten byl a je u původního kostela sv. Jana Křtitele ve Starém Městě. Od roku 2004 kostel prodělal celou řadu nákladných oprav a rekonstrukcí a je doslova klenotem v centru města.

Kostel sv. Vavřince se začal opravovat v roce 2004. Nejprve se opravila střecha nad presbytářem čili kněžištěm. Ta byla v nejhorším stavu. O dva roky později došlo na rekonstrukci věže, poté se zjistilo, že je velmi narušená statika kostela, proto bylo nutné udělat základy pod kostelem. Následně se opravila celá střecha, poté omítky a průčelí. „Mezitím jsme opravili varhany a udělali celý nový presbytář, jehož součástí byl nový obětní stůl, ambon i svatostánek. Vzhled vylepšily i pískovcová podlaha a zrekonstruovaný starý oltář," popisoval Partyka a připomenul i nové vytápění, osvětlení, rozhlas, nové omítky, archeologické průzkumy a mnoho dalšího. „Poslední závěrečnou tečkou byl venkovní kabát kostela i rekonstrukce dveří. Kostel je i po více než sedmi stech letech jako nový," usmíval se spokojeně.

Za doby působení Boguslawa Partyky v Náchodě se v rámci celé farnosti opravily všechny kaple a kostely včetně fary uvnitř. Jednalo se o tři kostely sv. Jana Křtitele ve Starém Městě, sv. Michaela archanděla u gymnázia a sv. Vavřince na náměstí. Dále se opravily kaple na Pavlišově, Plhově, Jizbici, Lipí, Dobrošově, v České Čermné, ve Vysokově, Žernově i na Kramolně. „Doufám, že když bude dobrá údržba, dlouhá léta nebude nutný žádný zásah," věří Partyka.

Nyní je Boguslaw Partyka farářem ve Slatiňanech, kde také bydlí. Dostal na starost i farnost v Žumberku. Nejprve se prý pustil do toho, aby na faře bylo topení. Aby ani farníci v zimě nemrzli, je nyní nově i v lavicích v obou kostelech ve Slatiňanech i Žumberku. Dále plánuje zateplení fary, nové střechy na kostelech v Žumberku a Bítovanech, což je část žumberecké farnosti, také je potřeba opravit varhany, vitráže i venkovní kabát kostela. Takové jsou jeho nejbližší cíle.

„Farářství je pro mě hobby, které člověk dělá, protože ho baví. Ne, že musí. Když je člověk přesvědčený, že je něco dobré, měl by to udělat. Dobro proměňuje lidi a tvář země je díky tomu krásnější," řekl s úsměvem na závěr Boguslaw Partyka.

Autor: Regina Hellová

7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Otevření nového useku D11 u Hradce Králové

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Obrat v zápase režíroval Klesl

Náchod - Prvoligoví házenkáři Náchoda zvládli další klíčový podzimní zápas, když na domácí palubovce přehráli Zlín.

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení