Rozhodlo se, že od pondělí 16. března až do odvolání bude uzavřeno dětské dopravní hřiště v Bělovsi, stadion Hamra a víceúčelové hřiště na Hamrech do odvolání. „Bohužel v této situaci nelze zabezpečit provoz v takto velkých sportovištích a regulovat pohyb do třiceti osob,“ vysvětlil starosta Jan Birke. Provoz na jednotlivých dětských hřištích, která jsou svým rozměrem menší, bude zatím bez omezení.

Dalším bodem jednání byl nedostatek ochranných prostředků pro praktické lékaře v Náchodě.

"Město již v týdnu nakoupilo pět set nanoroušek, které v pátek byly distribuovány zaměstnancům, a pět set respirátorů FFP1," informovala mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

„Jsem rád, že jsme byli včas prozíraví a díky společnosti Batist Medical se zásobili alespoň minimálním množstvím ochranných pomůcek na nejbližší dny,“ uvedl starosta Jan Birke a dodal: „V tuto chvíli jednáme o možnostech navýšení, děláme proto maximum.“

Vedení města v této souvislosti rozhodlo o tom, že se postará o náchodské praktické lékaře, jejich zdravotní sestry a specialisty, kteří budou ordinovat, a ty, kteří se na město obrátí, jako třeba některé náchodské lékárny. Těm všem bohužel váznou slíbené dodávky ze státu prostřednictvím krajů. „Máme pro ně připravené v tuto chvíli alespoň respirátory typu FFP1. Lékaře budeme o konkrétních možnostech informovat a upřesníme formu distribuce během pondělí 16. března,“ upřesnil Birke.

Rýsují se i další možnosti dodávky ochranných pomůcek. „Pokud se nám podaří ochranné pomůcky zajistit, jsme připraveni zabezpečit i celou řadu dalších občanů, kteří se na nás neustále obracejí, jako jsou například prodavačky v obchodech a další,“ dodal starosta.

Od pondělí budou vybaveni také zaměstnanci městského úřadu třemi nanorouškami na zaměstnance a dezinfekčními prostředky. Strážníci Městské policie Náchod mají k dispozici nanoroušky a respirátory FFP1 pro přímý kontakt. Prostřednictvím odboru školství mají být distribuovány nanoroušky a dezinfekční prostředky pro personál mateřských škol.

Dalším samostatným tématem jednání bylo zajištění nákupů osamělým seniorům v Náchodě a příměstských částech. "Od úterý 17. března bude ve spolupráci s odborem sociálních věcí možné objednávat v době od 8 do 10 hodin, následně bude distribuován nákup. Nyní pracujeme na seznamu dobrovolníků, kteří nám pomohou seniorům nad pětašedesát let a zdravotně postiženým, kteří žijí osaměle, zajistit nákup nezbytných potravin, léků a drogerie. Zájemci o tuto službu zaplatí jen za objednaný nákup, doručení budou mít samozřejmě zdarma! Během pondělí upřesníme chod této mimořádné služby a budeme o tom informovat," sdělila mluvčí radnice.

„Věřím, že celou situaci společně zvládneme, především když, se budeme chovat všichni zodpovědně a ohleduplně k sobě navzájem. Zcela zásadní a nezbytné je nyní odpovědné chování každého jednotlivce, každého z nás, jedině tak budou přijatá opatření maximálně účinná,“ zopakoval starosta Jan Birke a ujistil, že není v tuto chvíli žádný důvod k panice. Dodal, že krizový štáb města Náchoda dělá aktuálně všechny nezbytné kroky, aby se v souladu se státem zaváděnými opatřeními podařilo zastavit šíření nákazy COVID-19.