„Věříme, že příběh nabídne dětem i jejich rodičům spoustu zábavy i čtenářského napětí a bude trvalou připomínkou významné události – jejich narození v Náchodě," říká mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Příběh popisuje putování hlavní postavy – tou je nový občánek Náchoda, holčička nebo kluk – na slavnostní vítání občánků na náchodské radnici. Nechybí popis mnoha zajímavých míst a postav, které neodmyslitelně k Náchodu patří – Bartoňova vila, náchodský zámek, městská knihovna, Běloveské lázně, dětské dopravní hřiště a spousta dalších, z postav pak například rytíř Hron, spisovatel Škvorecký, princezna Ida. Své místo v příběhu mají i živoucí postavy jako například hasič Tomáš nebo nadpřirozené, kterým je třeba Běloveský drak.

Spolkový dům vyplnil vzniklou proluku vedle kina Vesmír. Své zázemí zde najdou  místní spolky. Nechybí menší spolkové místnosti, bezbariérový přístup a veškeré další prostory pro zajištění provozu.
Letzel i Škvorecký by asi zírali, nový spolkový dům lze odemknout otiskem prstu

„Knihu „Vítej v Náchodě“ jsme pro zdejší občánky připravili ve spolupráci s nakladatelstvím Modrý slon. Slavnostní křest za přítomnosti majitele nakladatelství pana Marka Halfara, místostarostů Jana Čtvrtečky a Františka Majera a vedoucího odboru kultury a sportu Martina Cögera se uskutečnil na náchodské radnici ve čtvrtek 9. května," informovala Nina Adlof. Jako první dostali tuto ryze náchodskou knížku rodiče dětí u příležitosti vítání občánků už následující sobotu.

Jana Šrámková (1982)

Česká spisovatelka Jana Šrámková si získala své čtenáře hned s knižní prvotinou, za kterou si také odnesla Cenu Jiřího Ortena. Oceňovaná je zejména pro svůj styl psaní, v rámci kterého využívá zejména hned několik časových linií najednou, a přesto dokáže zabránit tomu, aby se v díle člověk ztratil. Kromě svých knih píše Šrámková také recenze hned do několika magazínů, mezi které patří například „Respekt“ nebo „A2”. Kromě dvou úspěšných románů má Šrámková na svém kontě také knížky pro děti. Z jejích děl si můžete přečíst například onu oceněnou knihu „Hruškadóttir” ale také „Putování žabáka Filemona” nebo „Zázemí”. V roce 2023 získala české literární ocenění Magnesia Litera v kategorii „Litera za knihu pro děti a mládež“ za svou knihu Fánek hvězdoplavec.

Jakub Cenkl (1982)

Přední český ilustrátor, držitel ocenění Zlatá stuha za ilustrace pro knihu Já Finis, který má na svém kontě ilustrace již řady knih, se narodil v roce 1982 v kopcovité části Moravskoslezského kraje. Poté, co se zapsal jako student elektrotechniky a informatiky, brzy zjistil, že je to slepá ulička, a tak přešel na učitelský program výtvarné výchovy. Tam objevil svou vášeň pro grafický design, který se začal ve volném čase sám učit a stal se etablovaným ilustrátorem na volné noze. Když nesedí před počítačem, věnuje své další vášni, běhání.