„Indikovaní pacienti, či zájemci o odběr ze strany samoplátců, mají stále k dispozici tři odběrová místa ve stanech umístěných v areálech nemocnic v Náchodě, Trutnově a Jičíně, čas odběrů se ale zkracuje na všech místech na hodinu denně,“ informovala mluvčí krajského zdravotnického holdingu Lucie Chytilová. Stěry na Covid-19 se provádějí po telefonickém objednání a pozvání pacienta na konkrétní čas.

V náchodské nemocnici je stan v provozu mezi 9. a 10. hodinou. Objednat se lidé mohou kdykoliv v běžné pracovní době.

„Postupné omezování provozní doby odběrových stanů nám umožňuje uvolnit personál, který nutně potřebujeme na odděleních v režimu běžného provozu našich nemocnic. Pokud by znovu vyvstala potřeba navýšit kapacity odběrů, jsme schopni zareagovat v řádu hodin či dní,“ řekl k omezení odběrových míst Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

Odebrané vzorky ze všech tří odběrných míst zpracovávají mikrobiologické laboratoře v trutnovské a náchodské nemocnici. Ty už k dnešnímu dni vyšetřily téměř 12000 vzorků na Covid-19. „V uplynulém týdnu bylo na odběrových místech v náchodské, jičínské a trutnovské nemocnici odebráno 156 vzorků,“ dodala Lucie Chytilová.