„Celým rokem nás bude provázet motto oslav ,Oslavme to společně‘. Není pochyb o tom, že za pospolitostí vždy stála silná vůdčí osobnost, a že jich bylo opravdu mnoho – nejen rodáků, ale i pobývajících či rádo se vracejících. Nadnárodní, ba někdy i celosvětový věhlas zvučných jmen spojených s Náchodem, nadále dává našemu městu právoplatné přední místo mezi známými městy," nešetřil sebevědomými slovy současný starosta města Jan Birke.

Ke střetnutí mezi Žižkovými husity a katolíky mělo dojít na táhlém návrší výšiny u někdejší velkoskalické tvrze, kterému se dnes říká Koldovka.
Přesně před 600 lety slepý hejtman Žižka zahnal u České Skalice křižáky na úprk

Náchodské oslavy se každý měsíc zaměří na vybrané téma, které se výrazněji zapsalo do kulturního života nebo historie města. Nejvýznamnějšími a nejstěžejnějšími oblastmi s přímým vlivem na utváření obrazu Náchoda je například architektura, které bude věnován právě leden, kdy si Náchodští připomenou význam města a významné osobnosti v oblasti architektury. Proto se právě dnes 8. ledna od 19 hodin budou v divadle promítat dokumenty Šumný Náchod a Šumné stopy Japonsko s besedou s osobitým hercem a architektem Davidem Vávrou a režisérem Radovanem Lipusem. Šumný Náchod hravě poetickou formou přiblíží známé i méně vyhledávané architektonické skvosty města Náchoda. Druhý se vydá po stopách náchodského rodáka Jana Letzela a jeho odkazu, který zanechal ve svém milovaném Japonsku. V následné besedě se diváci dozví o zajímavostech z natáčení, i např. co a proč se do konečné verze dokumentů nevešlo.

Poslední rozloučení s Anetkou Richterovou v jaroměřském divadle. Její život krutě ukončila střelba v budově FF UK v Praze.
V Litíči chybí anděl. V jaroměřském divadle se loučili se zastřelenou Anetkou

V dalších měsících se bude program oslav věnovat průmyslu, divadlu, přírodě a lázeňství, hudbě, literatuře, sportu, výtvarnu a dalším oblastem. „Během jednotlivých měsíců se vrátíme nejen do dob minulých, ale představíme si také Náchod budoucnosti a jeho možné futuristické podoby. Vše vyvrcholí v měsíci červnu hlavní dvoudenní oslavou výročí města na Masarykově náměstí, které se zároveň stane centrem oslav," prozradil náchodský starosta Jan Birke, s tím, že kulturní program v rámci oslav proběhne i v městské knihovně, Bartoňově vile, Muzeu Náchodska a na mnoha dalších místech.

Své prostory otevře i největší náchodská secesní perla – Městské divadlo Dr. J. Čížka, oslavující tento rok rovněž významné výročí – 110 let od svého otevření.