VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchod otevřel nové nádraží

Náchod - Po několika desetiletích se cestující v Náchodě konečně dočkali moderního a důstojného zázemí pro čekání na autobusy. Stará a ušmudlaná stanoviště jsou už jen vzpomínkou, v pátek se po téměř roční rekonstrukci slavnostně otevřelo zcela nové autobusové nádraží, spoje z něj začaly jezdit od půlnoci ze soboty na neděli.

7.7.2014 1
SDÍLEJ:

V Náchodě slavnostně uvedli do provozu nový autobusový terminál.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Slavnostnímu otevření přihlíželo několik set lidí. Podívat se přijel dokonce i předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka.

„Před třemi roky, jednoho ponurého večera, kdy jsem žil v naprosté depresi a přebíral jsem společně se svými kolegy toto město, se otevřely dveře a přišli mí nejbližší spolupracovníci, kolegové ze Čtyřkoalice, a řekli: Musíme něco udělat pro ten Náchod. Není možné, abychom neustále řešili problémy, které máme pořád před sebou. Tím nápadem bylo nové autobusové nádraží. Řeknu vám, že já propadl ještě do větší deprese, když mi to řekli," uvedl starosta Jan Birke, kterého vítal velký potlesk přítomných.

Birke zdůraznil, že nebýt shody ve Čtyřkoalici, těžko by se prosazení stavby zvládlo. Poděkoval také zastupitelům, že projektu dali zelenou. „V Náchodě se zásadně, a všichni dodrželi slovo, nedělá politika. Používá se selský rozum a dělají se věci veřejné a pro lidi. Možná díky tomu tady dnes všichni jste, protože to cítíte stejně, jako to cítím já a mí kolegové a to je velmi dobře," řekl Jan Birke.

Po děkování náchodským zastupitelům, zástupcům kraje, ministerstev, Ředitelství silnic a dálnic, stavební firmy či policie dodal: „A naposledy chci poděkovat vám všem a zároveň se vám omluvit, že jsme vám v průběhu roku přehazovali zastávky z jedné ulice do druhé, že jste mnohdy nestihli autobus. Moc se vám omlouváme."

Po starostovi se ujal slova premiér Sobotka. Zdůraznil, že by se slušelo poděkovat ještě jednomu člověku. „…podle mého názoru na tom má také klíčovou a stěžejní roli a ten člověk se jmenuje Jan Birke," řekl premiér.

Uvedl, že byl řadu let zastupitelem ve Slavkově u Brna, kde získal jednu ze zkušeností. „Když má město dobrého starostu, který je schopen plně se nasadit ne osm hodin denně, ale čtyřiadvacet hodin denně ve prospěch svého města, tak jdou věci samy a dá se postavit i takové krásné autobusové nádraží. Takže chci pogratulovat Náchodu ke dvěma věcem. Zaprvé k tomu, že se podařilo dotáhnout tento záměr, tento plán do konce a že dnes tady můžeme nové autobusové nádraží otevřít, ale chtěl bych také pogratulovat Náchodu k tomu, že se mu podařilo vybrat starostu, který se o město skutečně stará," řekl premiér.

Připomněl, že žijeme v zemi, kde se často nadává a kritizuje. „Já vím, že řada peněz, které se vyplatily z evropských fondů, byla využita v minulých letech na projekty, které jsou, bohužel, možná sporné. Já jsem rád, že konkrétně tady v Náchodě se peníze z Evropské unie použily způsobem, který se nedá zpochybnit. Je to účel, který pomůže občanům, pomůže lidem, kteří sem do Náchoda dojíždí, zkrášlí město. Je to užitečná věc a tady si můžeme být jistí, že se peníze z Evropské unie nevyhodily z okna, že se neprošustrovaly, ale budou sloužit občanům Náchoda a celého okolí," řekl Sobotka. Popřál pak všem, aby jim autobusy jezdily včas.

Na stavbu ve výši 35 milionů korun totiž město získalo zhruba čtyřmilionovou dotaci z evropských peněz. Zbytek platilo ze svého rozpočtu. Nový terminál je největší investicí v posledních letech.

Nápad na kompletní rekonstrukci se zrodil v kanceláři náchodského místostarosty Tomáše Šuberta. „Projekt je v historii Náchoda skutečně ojedinělý. Navazuje i na rekonstrukce bezprostředního okolí, například v návaznosti na nádraží byla i změněna a zrekonstruována kruhová křižovatka u Itálie. Rozsah i objem prací je opravdu velký. Byla provedena i rekonstrukce přilehlého parku s jeho rozšířením a s vodotryskem," uvedl Šubert.

Vlastní autobusový terminál má ze strany od města čtyři státní příjezdová a pro místní dopravu. Odjezdová stání jsou ve dvou řadách před nádražní budovou. „Vlastní konstrukce je velmi unikátní a opravdu velmi působivá. Zastřešení je provedeno ze dvou konstrukčně nezávislých částí. Přímo na historickou nádražní budovu navazuje jednoduchý a střídmý přístřešek odjezdových stání, kombinace železobetonové konstrukce s průhlednou částí, která se zdvihá směrem do parku. Zastřešení příjezdových stání je ve tvaru písmene S, opět železobetonová subtilní konstrukce s průhledným zastřešením," popsal Tomáš Šubert.

Byť Náchod má po mnoha letech konečně slušné, upravené a důstojné zázemí pro cestující, ozvaly se samozřejmě i hlasy kritiků. Některým diskutujícím u článků na internetovém zpravodajství Náchodského deníku se stavba nelíbí, zřejmě by rádi předchozí stav ani neřešili, protože podle nich narušuje historickou podobu.

Někteří lidé se diví, že toalety jsou pouze v mobilních buňkách až za vlakovým nádražím. To však souvisí s tím, že zatím nedošlo k modernizaci železniční výpravny. Tam mají nové toalety vzniknout. České dráhy ale mají převádět majetek jako nádražní budovy na Správu železniční a dopravní cesty a projekt obnovy budovy zdejšího vlakového nádraží, která navazuje na autobusový terminál a měla probíhat společně s jeho stavbou, těsně před jeho startem jako i další investice po celé republice zmrazily. „Velmi mě mrzí, že původně připravovaná rekonstrukce nádražní budovy nemohla být při výstavbě autobusového terminálu provedena," dodal Tomáš Šubert.

Aby vše bylo jak má, Náchod tedy bude muset čekat, až se vrcholné státní instituce po mnoha měsících snad už konečně rozhoupou a dají stavbě zelenou.

Autor: Pavel Bednář

7.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení