V posledních dnech se však hodně mluví o tzv. asistenčních psech, kteří výrazně pomáhají zejména vozíčkářům a třeba lidem postiženým mozkovou obrnou. Otevírají jim dveře, zvedají věci a přinesou vše, na co handicapovaní nedosáhnou.

Stát však už na výcvik asistenčních psů pro zdravotně postižené nemíní přispívat, o čemž rozhodla pracovní skupina pod vedením ministerstva práce a sociálních věcí a vše by mělo být zveřejněno v nejbližší době. Vysvětlení k problematice nám včera poskytl Miroslav Čiháček, předseda Společnosti vozíčkářů a zdravotně postižených v Náchodě:

„Dosavadní úprava dovolovala úředníkům individuálně posoudit zda osoba, která si podá žádost o příspěvek na kompenzační pomůcku – v tomto případě asistenčního psa - ji skutečně potřebuje, zda zvládne povinnosti spojené s výživou, veterinářem atd. Zkoumaly se též majetkové poměry. Takto se k ,živé pomůcce’ dostalo několik desítek lidí. Připravovaná úprava toto již neumožňuje. Pouze lidé se zrakovým postižením dostávají na pořízení i výživu svých vodicích psů příspěvek, protože vodicí psi jsou uznáni jako ,kompenzační pomůcka’. Všichni ostatní handicapovaní, bez ohledu na typ postižení, nemají nárok na příspěvek ani na pořízení psího pomocníka, ani na jeho výživu.“

Výcvik těchto psů stojí 200 tisíc korun. Zajišťuje ho několikk sdružení, nejznámější je Helppes. A jak to vypadá, jedna skupina postižených si bude muset tuto částku zřejmě shánět sama. ⋌(fr)