Náhle se objevila kolona tří německých stíhačů tanků Hetzer s esesáky. Síly byly nerovné. Sověti měli jen automaty a ruční granáty, přesto začali bojovat. Do jednoho zahynuli. Akce u běloveské celnice stála nakonec život 32 rudoarmějců, kteří prolili krev v boji za svobodu obyvatel města. Pohřbeni byli do hromadného hrobu na náchodském staroměstském hřbitově. Kromě nich zahynulo také několik náchodských obyvatel.
Město Náchod tyto statečné vojáky z 291. gatčinské divize uctilo pietními akty 9. května 1945, a to při oslavách výročí už sedmdesáti let od doby, co se hrůzné události odehrály.
Desítky občanů, zástupci náchodských organizací i vedení náchodské radnice, zástupce náčelníka Generálního štábu armády ČR generálporučík František Malenínský a krajský policejní ředitel Královéhradeckého kraje brigádní generál Martin Červíček, ti všichni uctili památku padlých vojáků položením věnců nejprve na staroměstském hřbitově u památníku Rudé armády či u společného hrobu padlých vojáků 291. gatčinské divize Sovětské armády.
Nezapomnělo se ani na vzpomínku na statečné občany města. A tak na dalších sedm hrobů náchodských občanů, kteří padli při boji u staré celnice v Náchodě-Bělovsi 9. května 1945, položili starosta Jan Birke a místostarosta Tomáš Šubert symbolicky květinu. Pietní akt pak pokračoval na Masarykově náměstí, kde všichni přítomní uctili památku kapitána Otakara Jaroše u pamětní desky umístěné na budově pošty a generála V. K. Zajončkovského, který velel sovětským jednotkám, které osvobodily Náchod, u pamětní desky na pilíři podloubí nové radnice.
Další věnce pak položili účastníci pietních vzpomínek u památníku padlých vojáků Sovětské armády u staré celnice v Bělovsi.
„Vzpomínkovým dnem jsme chtěli připomenout význam událostí, které se odehrály před sedmdesáti lety v Náchodě a především vzdát hold těm, kteří padli za naši svobodu během 2. světové války," uvedl starosta Jan Birke.
V budově bývalé celnice si návštěvníci také mohli prohlédnout výstavu dokumentů a dobových předmětů spojených s 2. světovou válkou a zejména s bojem v Bělovsi dne 9. května 1945 s názvem „Běloves volá".
Vzpomínkový den zakončila projekce dobových dokumentů „Příběh generála Zajončkovského a jeho divize" ve videoklubu Kina Vesmír.