Plamínek posvátného betlémského světla dorazil v sobotu do Náchoda. Stalo se tak zásluhou náchodských skautek, které ho převzaly ve Starkoči od svých trutnovských kolegů. Vlakem ho pak dopravily na náchodské nádraží. Tam už čekali skauti z ostatních měst, aby betlémské světlo mohli dál rozvážet.

„Světlo vezu do Hronova a pak také do Policie nad Metují. Tam ho předám na mši svatou do kostela Na nebe vzetí Panny Marie,“ sdělil Deníku Jiří Beran. „V Polici si z naší petrolejové lampy připálí i skauti z Broumova. Ti povezou plamen dál, a to až do Meziměstí,“ dodal.

Se svíčkami a petrolejovou lampou přijely i skautky z Dobrušky. „Světlo vezeme do našeho města,“ uvedla Lída Matoušková. „Tam zapálíme čtyři svíčky na adventním věnci v kostele Svatého Václava.“ Skauti pak budou držet službu i u jesliček. V kostele tak lze získat plamínek na Štědrý den i na Boží hod. „Světlo si samozřejmě bereme i do svých domovů,“ říká Dana Frýdová z Dobrušky. „Tradici držíme už osm let. Postupně zapalujeme všechny svíčky, aby nám plamen svítil do Štědrého dne,“ dodala.

Plamen potěší staré i nemocné

Náchodští skauti chtějí betlémským světlem potěšit staré i nemohoucí. Dnes tedy navštíví Domov důchodců Náchod v Bartoňově ulici. „Chodit budeme přímo do pokojů, kde naši členové uvedou vánoční program. Zpívat se budou hlavně koledy,“ řekl mluvčí náchodských skautů Pavel Král.

Betlémské světlo pak bude podle Krále k dispozici i na Štědrý den, a to v kostele Sv. Vavřince.
„V průběhu dětské mše, ve tři hodiny odpoledne. Chybět však nebude ani na půlnoční,“ dodal. Církev ani skauti nemají dost svíček. Každý zájemce o betlémské světlo, by si tedy měl opatřit svoje. „Nejlepší bude ale petrolejka, nebo kahánek ve skle. Aby světlo cestou nezhaslo,“ dodal.

Původem tradice je Rakousko

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista dorazilo do Náchoda již podevatenácté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje vznikla ovšem v Rakousku, a to už před dvaadvaceti lety. Odtud se pak novodobá tradice začala šířit do dalších pětadvaceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.

„Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dorazilo do ČR až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády. V rukou brněnských skautů doputoval v prosinci 1989, až pod sochu sv. Václava v Praze,“ dodal Pavel Král. Jiří Máslo