Vedení městaJan Birke, starosta
Tomáš Šubert, 1. místostarosta Drahomíra Benešová, místostarostka

Kdo je v zastupitelstvu(kandidatura za stranu a počet hlasů)
Benešová Drahomíra, TOP 09, 865
Bělobrádek Pavel, KDU-ČSL, 1 010
Birke Jan, ČSSD, 1 378
Brát Miroslav, ČSSD, 1 483
Cabicar Aleš, TOP 09, 942
Cvetanova Iva, Svobodní, 1 277
Falta Jan, ODS, 1 447
Fiedler Libor, NK, 1 421
Hašek Josef, ČSSD, 1 422
Jindra Miroslav, SNK ED, 1 141
Kalibánová Hana, SZ, 793
Kindl Josef, KSČM, 756
Koubková Judita, ODS, 1 245
Kudrnáč Michal, SZ, 626 hlasů
Lochman Petr, ČSSD, 1 474
Marková Soňa, KSČM, 856
Maršíková Pavla, KDU-ČSL, 987
Maršík Jiří, KDU-ČSL, 858
Petránek Karel, SNK ED, 932
Philipp Zdeněk, NK, 1 225
Rohulán Jaroslav, „STAN", 1 208
Rudolf Jiří, ODS, 1 330
Škoda Miroslav, TOP 09, 1 141
Šubert Tomáš, NK, 1 270
Tichý Ladislav, ČSSD, 1 600
Vlčková Věra, ODS, 1 156
Zeiska Rostislav, „STAN", 934

Na druhou stranu město dál tíží problémy s řešením areálu bývalé Tepny či chátrající lázně v Bělovsi.

Začali s čistým štítem

Když se před čtyřmi lety ujala vedení města Čtyřkoalice ČSSD, Patrioti města Náchoda, TOP 09 a sdružení SNK-ED a VV, žádné velké projekty či vize jí bývalé vedení města nezanechalo.

„Když jsem přišel do kanceláře starosty, stůl jsem měl úplně prázdný. Akorát na nás postupně vypadlo několik kostlivců," říká starosta Jan Birke (ČSSD). Jedním z nich byl například soud ohledně prodeje náchodského pivovaru. Kdyby soud s jedním z neúspěšných zájemců dopadl v neprospěch města, to by muselo vracet více než sto třicet milionů za prodej pivovaru, které však mezitím v minulosti utratilo.

Z výčtu investičních akcí se radnici během čtyř let podařila třeba revitalizace náchodského náměstí či obnova prostor za radnicí. Za pár set tisíc má město mnohem vlídnější tvář centra. Navíc zde vyrostla také socha zdejšího rodáka spisovatele Josefa Škvoreckého, která se okamžitě stala vyhledávaným cílem turistů i místních.

Prameník láká, ale co lázně?

Náchod také získal titul Město sportu 2013. Zdálo se, že je to ocenění, kterým se město může jen chlubit. Díky němu by však mohlo dosáhnout na evropské peníze na rekonstrukci sportovišť, která to nezbytně potřebují. To však zřejmě zůstane k řešení novému vedení.

Nedořešeným tématem zůstalo lázeňství. „Obnova lázeňství patří mezi nejdůležitější priority radnice," říkal Tomáš Šubert, místostarosta, ještě před dvěma lety. Přestože Náchod má stále statut lázeňského města, vzkřísit lázně se ale nedaří. Radnice sice nechala obnovit v Bělovsi vyhledávaný a oblíbený prameník minerálky Idy, což kvitují stovky lidí místních i přespolních, ovšem koupit zchátralé lázně či nějak jejich stav řešit, se jí nepodařilo.

Vedení města přitom s majiteli lázní několikrát jednalo, ovšem neúspěšně. Cena za lázně ve výši mnoha desítek milionů korun je pro město vysoká. Zatímco podle znalců by cena byla téměř padesát milionů korun, vlastník chtěl dosud podstatně více. Podle Šuberta přitom město evidovalo řadu zájemců, kteří by chtěli s městem na obnově lázní a stáčírny spolupracovat.

V soukromých rukou je i další nynější problém města bývalý areál Tepny. Radnici se sice podařilo pod pohrůžkou demoličního výměru donutit majitele, že ruiny nechal zdemolovat, čímž zde přestali rabovat zloději kovů a bezdomovci a už zde nestojí „náchodské Drážďany", ale část obyvatel protestuje proti plánovanému supermarketu. Kvůli postoji zastupitelstva k Tepně rezignoval na svůj mandát opoziční zastupitel Jan Ježek (Zelení). Zastupitelstvo podle něj odmítlo trvat na zásadách, které k danému území definuje uzemní plán.

Nebýt hazardu, není na sport

Čtyřkoalice také vloni čelila kritice, že nevyhnala hazard z města, když měla příležitost. Vyhláškou umožnila provoz deseti heren. Původně, podle zastupiteli dříve přijatých omezení, měl přitom hazard z města postupně po skončení platnosti povolení heren zcela zmizet. Odpůrci z opozice se pustili do kritiky tohoto rozhodnutí. Starosta Birke argumentoval, že radnice je v tomto případě ve velmi složité situaci. Část peněz z hazardu jde totiž do městské kasy, vloni zhruba 9,8 milionu korun, které radnice rozdělí sportovcům a sportovním klubům. „Nejsme nadšeni z pravidel, která nastavuje stát, když říká, že pokud města chtějí peníze na sport, nemají omezovat herny, protože jiné finanční prostředky jim neposkytne," zdůvodnil Birke.

Co se radnici podařilo v sociální oblasti, bylo řešení problémů s řadou nepřizpůsobivých obyvatel. Začal například platit systém dvakrát a dost. Starosta Birke neustoupil, přestože mu někdo kvůli tomu dokonce poničil fasádu domu.

Na nové vedení města čeká pokračování opatření v dopravě nebo třeba revitalizace zámeckého kopce, připravená spolu s památkáři současným vedením města.

Inventura Deníku pokračujePřed blížícími se komunálními volbami připravujeme předvolební zpravodajství o tom, co vybrané radnice největších měst regionu během uplynulých čtyř let dělaly. Příští týden se budeme věnovat Broumovu.
Zajímá nás také názor vás, čtenářů:
Co pro Vás udělala radnice během posledních čtyřech let? Jak se Vám v Broumově během posledních let žije? Pište na nachodsky@denik.cz