Velký a až nečekaný úspěch v mimořádných volbách do parlamentu zaznamenal náchodský starosta Jan Birke. Stal se jedničkou v Královéhradeckém kraji za sociální demokracii. Preferenční hlasy voličů ho vynesly ze čtvrtého místa kandidátky na první. Obsadí tedy jedno z poslaneckých křesel.

Poslanecký mandát získal také šéf lidovců Náchoďák Pavel Bělobrádek, který po několika letech přivedl lidovce opět do sněmovny. Šestatřicetiletý Bělobrádek, lídr kandidátky KDU-ČSL v kraji, získal přes čtyři tisíce sedm set preferenčních hlasů. V televizní debatě se krom poděkování voličům nechal slyšet, že je rád, že kandidoval právě zde v regionu, kde je doma, a nenechal se zlákat ke kandidatuře jinde.

Starostu Birke volilo více než pět tisíc čtyři sta voličů v kraji. Pro srovnání: druhý na kandidátce sociální demokracie Robin Böhnisch z Trutnova získal přes čtyři tisíce dvě stě hlasů. Birke sdělil, že takový počet získaných hlasů jej překvapil. Čekal sice, že voliči jej podpoří jako třeba v loňských krajských volbách, kdy se dostal z poloviny kandidátky na její čelo a stal se krajským zastupitelem, ale domníval se, že nynější počet hlasů tomu bude úměrný. „Tohle jsem nečekal, opravdu ne. O to více je to pro mě úžasná zpráva. Díky patří voličům, ocenili moji práci," komentoval výsledek Birke.

Potvrdil, že na náchodské radnici zůstane. „Stoprocentně. Nynější preferenční hlasy mi daly odpověď na to, že práci v Náchodě neděláme vůbec špatně," dodal Birke. Náchodský starosta předskákal i dlouholetou poslankyni Hanu Orgoníkovou, šéfku sociální demokracie v kraji.

V mimořádných volbách do sněmovny z Náchodska krom Birke a Bělobrádka uspěla také Soňa Marková, lídr kandidátky KSČM.