VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchodské náměstí patřilo Dnu s hasiči

Náchod /FOTOGALERIE/ – V rámci projektu „Evropský rok dobrovolnictví“ uspořádal 18. června okrsek hasičů Náchod na náměstí T.G.M. „Den s hasiči.“

21.6.2011
SDÍLEJ:

Den s hasiči na náchodském náměstí.Foto: Lubor Zoufal

Historická stříkačka pokropila hosty


Bohatý program jako první zahájili hasiči z Dobrošova, kteří předvedli požární útok 1+5 s využitím historické techniky.
Silný vítr způsobil, že při stříkání z proudnice slabý proud vody malinko postříkal návštěvníky blízké předzahrádky jedné z restaurací, což zvýšilo pozornost o dění na náměstí. Situace téměř okamžitě využily malé děti, které se před umělým deštěm rozhodně neschovávaly.
Dospělé při požádním útoku vystřídala družstva mladších a starších mladých hasičů z Bělovsi, která postupně předvedla štafetu dvojic a požární útok.


Děti si vyzkoušely hašení požáru


Pořadatelé akce umožnili přihlížejícím dětem vyzkoušet si „hašení požáru.“ Děti si ověřily, že držet proudnici pevně v rukou není jednoduchou záležitostí, neboť proud vody je v hadici poměrně silný.

Dobrovolní hasiči z Dolní Radechové poté ve spolupráci se ZS Náchod nasimulovali ukázku vyprošťování zraněných osob z havarovaného automobilu pomocí hydraulických nůžek, následnou resuscitaci a jejich odvoz.


Kouř z hořícho vozu zamořil náměstí


O půl hodiny později tento automobil vzplanul a nepříjemný černý kouř zamořil celé náměstí. V tom přijelo zásahové vozidlo z SDH Náchod, které okamžitě zasáhlo a požár k úlevě všech bravůrně uhasilo.


Předvedli nástrahy požáru oleje


V 16 hodin následovala poslední ukázka zásahu hasičů, a to likvidace požáru v kuchyni v důsledku vzplanutí hořícího fritovacího oleje. Hasiči použili několik druhů účinných prostředků – od mokré hadry, přes pěnový až k práškovému ručnímu hasícímu přístroji, který by měl mít každý z nás doma.

Současně bylo pomocí ukázky prokázáno, že požár olejů a tuků nelze hasit vodou. Každá kapka vody, která se vnoří do vřícího tuku totiž rázem zvětší svůj objem až 1700 krát, doslova exploduje a hořící tuk z pánve rozhodí do celého prostoru. Výsledkem je pořádný požár.

Přihlížející - malí i velcí diváci - si mohli po celou dobu trvání akce prohlížet hasičskou techniku, kterou tvořily historické, starší i nové modely zásahových vozidel, které používají dobrovolní hasiči a IZS KHK při své práci, tedy u „ostrých“ zásahů – požárů i dopravních nehodách. Pro návštěvníky, kterých bylo poměrně dost, bylo připraveno i chutné občerstvení.

Zájemci o požární prevenci se mohli seznámit s hasičským materiálem, přístroji a dalšími podobnými výrobky a navíc si je mohli i zakoupit do svých domácností.

Kolem půl páté byla akce oficiálně zakončena. (Jiří Polák)

21.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení