K 1. lednu 2020 bude na základě novely veterinárního zákona povinné očkování psa proti vzteklině platné pouze v případě, že je pes označený mikročipem. Štěňata musí být označena nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, tedy v půl roce věku. Výjimku budou mít pouze starší psi a to v případě, pokud jsou označeni jasně čitelným tetováním, které bylo provedeno před 3. červencem 2011.

Čipování představuje jednorázový úkon srovnatelný s injekční aplikací. Předmět o velikosti zrnka rýže veterinář zavede na levou stranu hřbetu. Podobný proces v posledních dnech absolvuje kvůli povinnému čipování mnoho psů. „Čipujeme čím dál více, počet chovatelů se v posledních dnech neustále zvyšuje,“ potvrdil náchodský veterinář.

Trati Jaroměř - Česká Skalice nic nechybí. Přesto na ní trvá výluka. Zatím totiž nefunguje zabezpečovací zařízení na 11 železničních přejezdech, které ji křižují.
FOTO: Výluka v Jaroměři se protáhne jen o týden. Skončit má v pátek

Lehkým veterinárním zákrokem prošli už i pejsci bez majitelů, kteří našli útočiště v broumovském psím útulku. „Máme tu 24 pejsků a všichni jsou očipovaní, očkovaní a připraveni jít do nových domovů,“ uvedla včera Jana Slováková, která broumovský psí útulek vede. Jelikož se jedná o městský útulek, tak náklady na čipování šly z městské pokladny.

„Zavedení povinného označení všech psů by mělo do budoucna především usnadnit jejich identifikaci a tím i zefektivnit monitoring chovů a kontrolu dodržování stanovených předpisů,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček s tím, že komplikovaná identifikace psů znesnadňuje inspektorům postihování množíren.

Pořizovací cena mikročipu se pohybuje mezi 120 až 450 korunami. Další částku si soukromí veterinární lékaři účtují za jeho aplikaci. Za psa bez označení bude hrozit ve správním řízení uložení pokuty ve výši až dvacet tisíc korun.

Otevření nového prameníku a lázní v Náchodě-Bělovsi. Tato minerální voda se nyní bude nazývat dle veřejné ankety Běloveské bublinky.
FOTO: V Náchodě si po 23 letech začínají plnit lázeňský sen

Jiří Řezník