Nasypat do krmítka, připravit psací potřeby a pak už jen 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky. Program „Ptačí hodinka“ je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí a ornitologové díky velkému množství dat získají důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může každý, předchozí zkušenosti nejsou potřeba. Sčítání má trvat 60 minut a je vhodné i pro školní třídy nebo kroužky.

„Do sčítání ptáků na krmítku se může zapojit úplně každý bez předchozích zkušenosti s ornitologií. Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu naše materiály nebo pomocný určovací arch s vyobrazením druhů,“ říká koordinátorka sčítání Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Mnoho druhů lze přilákat na slunečnicová semena. Ptáci si oblíbili i vlašské ořechy nebo lojové koule. Ty ale doporučujeme bez sítěk. Jde o zbytečné plasty, které často ještě na jaře vidíme viset v parcích a zahradách. Když spadnou, mohou je kvůli lákavé vůni pozřít psi, kterým pak způsobují vážné problémy,“ upozorňuje Hořáková.

Jiří Řezník