Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO/VIDEO: Kontroverzní prodej Pivovaru Náchod posvětili zastupitelé

Náchod - /AKTUALIZOVANO V CELÉM ROZSAHU/ Osmiměsíční maraton, který provázel prodej Pivovaru Náchod je u konce. Boj o výrobce piva Primátor, který sbírá ceny za kvalitu i v zahraniční, vyhrála liberecká společnost LIF.

24.2.2009 1
SDÍLEJ:

Kontroverzní prodej Pivovaru Náchod posvětili zastupitelé.Foto: Jiří Máslo

Zastupitelé schválili prodej Pivovaru Náchod do rukou Libereckého investičního fondu (LIF). Stalo se tak poměrem hlasů šestnáct ku jedenácti. Liberecký investiční fond zaplatí za pivovar 150 milionů korun. Jeho nabídka je přitom o 35 milionů korun nižší, než nabízel konkurenční pivovar Holba. Ten byl však přes protesty některých zastupitelů a radních z výběrového řízení vyřazen. Podle radnice nesplnil podmínky tendru.

Zástupci pivovaru Holba si to ale nemyslí. Vážně zvažují, že výsledek výběrového řízení, a tedy i výsledek hlasování zastupitelů napadnou soudně. „Jsme přesvědčeni, že naše nabídka byla z tendru vyřazena nezákonně a výběrové řízení bylo netransparentní. Vše už zkoumají naší právníci a chystáme se, že věc předáme soudu,“ řekl Deníku předseda představenstva společnosti Holba Zdeněk Konečný.

S tím, komu bude pivovar prodán, není spokojena ani opoziční ČSSD. „Myslím, že je velký rozdíl mezi tím, když město mohlo získat 185, a tím, když dostane jen 150 milionů. Na druhou stranu je ale pro nás určitou satisfakcí, že jsme pomohli prosadit výběrové řízení. Kdyby to bylo tak, jak to chtěla radnice, tak dnes dostane o 15 milionů méně než na počátku,“ dodal Jan Birke. Majitelem pivovaru by se měl LIF stát už koncem března. „Naším záměrem je pivovar rozvíjet a několikanásobně zvýšit jeho výrobní kapacitu,“ sdělil předseda představenstva Miroslav Kučera. „První věc, kterou po podepsání kupní smlouvy uděláme, bude pomoc pivovaru při prodeji jeho piva. Umožníme mu vstup na trhy, kde již delší dobu působíme,“ dodal.

JIŘÍ MÁSLO

Kontroverzní prodej Pivovaru Náchod posvětili zastupitelé

Poměrem hlasů 16 : 11 posvětilo jeho vítězství v pondělí 23. února zastupitelstvo měs­ta.

LIF byl číslem „jedna“ už v červnu minulého roku, když mu město chtělo pivovar prodat bez výběrového řízení. Prodej prosazoval starosta Oldřich Čtvrtečka (ODS). Ignoroval přitom nabídku konkurenční společnosti Holba, která se přihlásila v době, kdy ještě nebylo o ničem rozhodnuto. Dopis s odpovědí, že Holba může poslat svou nabídku, ji totiž zaslal až v den, kdy už rada města schválila, že pivovar prodá LIFu. Dokazují to dokumenty, které má Deník k dispozici. Když zastupitelé odmítli prodej jedinému zájemci podpořit, následovaly měsíce sporů. Vše vyústilo ve výběrové řízení, které proběhlo letos v lednu a vítězem je opět LIF. Ten přitom za pivovar nabídl jen 150 miliónů, což je nejnižší částka, jež tendr dovolil. Proti jeho vítězství tak protestuje nejen Holba s nabídkou 185 milionů, která byla výběrovou komisí pro nedostatky v nabídce vyřazena, ale i opozice. „V první fázi tendru prošla Holba i LIF,“ říká zastupitel za ČSSD Jan Birke. „Pokud rada města dospěla k závěru, že u nabídky 185 miliónů jsou nějaké nejasnosti, například, že není zajištěno krytí, pak měla vyjednávat. Rozdíl mezi první a druhou nabídkou, je totiž 35 miliónů korun. A to není malá částka. Pokrylo by to například investice, které má za rok město Náchod,“ doplnil zastupitel Birke.

Proti vítězství nižší nabídky bude dál bojovat Holba a.s. „Jsme přesvědčeni, že naše nabídka neměla být vyřazena a budeme se bránit soudně,“ řekl Zdeněk Konečný, předseda představenstva Hol­by.

LIF má velké plány

Společnost LIF a.s., jež kontroverzní tendr na pivovar vyhrála, už vlastní i pivovary Rohozec a Svijany. Zejména u Svijan se jí prý podařil malý zázrak. „Během tří, čtyř let, jsme zvýšili produkci z 30 tisíc na 300 tisíc hektolitrů ročně,“ uvedl Miroslav Kučera, předseda představenstva LIF a.s. „O něco podobného se chceme pokusit i v Náchodě,“ do­dal.

Pivovar vyrobil vloni 130 tisíc hektolitrů, v lednu se ale propadl na 86 procent loňské lednové výroby. „Jsem přesvědčen, že je to důsledek průtahů okolo prodeje pivovaru. Nejistota, co bude dál, nás připravila o řadu zákazníků,“ prohlásil generální ředitel Pivovaru Náchod Josef Hlavatý.

Z červených do černých čísel teď hodlá náchodskému výrobci piva pomoci právě LIF. „Bude to při nákupu surovin, které získáváme levněji. Budeme se snažit získat i větší odbyt pro náchodské pivo. A to hlavně ve východních Čechách. Některá piva z náchodské produkce jsme schopni zařadit i do prodejní sítě, kterou využívá pivovar Svijany. Hlavně nealko a speciální piva, která neděláme a Náchod je vyrábí. Cílem je zvýšit výstav pivovaru ke dvěma stům tisícům hektolitrů, a to do tří let,“ plánuje předseda představenstva LIF.

Bude se propouštět?

Vítězná společnost změny ve vedení pivovaru dělat zatím nehodlá. „Jak znám ředitele Josefa Hlavatého, tak je to dobrý odborník. Pivovaru rozumí, tak bych rád, aby tam zůstal. Další lidi z vedení neznám. Uvidíme,“ dodal Kučera. Propouštění zaměstnanců je ale pravděpodobné. „My jsme si dělali porovnání pivovarů Náchod a Svijany. Oba mají stejný počet zaměstnanců. Ve Svijanech je ale výstav 300 tisíc hektolitrů a v Náchodě jen 130. Nějaké možnosti úspor ve snižování stavu zaměstnanců tady jsou. Cílem ale není propouštět. Cílem, je společnost zvednout,“ slibuje Kučera.

24.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Adolf Klepš

Na kandidátce TOP 09 zůstalo jméno Adolfa Klepše

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení