Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchodští mají pro Američany zdravici

Náchod - Američané jsou spojenci minimálně v rámci Severoatlantické aliance, a proto si Náchodští připravili zdravici, aby americký vojenský konvoj, který do Čech přijede v neděli přes hraniční přechod v Náchodě-Bělovsi, uvítali náležitě a s poctami a sdělili vojákům, že si jejich přítomnosti váží.

28.3.2015 1
SDÍLEJ:

Konvoj americké armády po překročení litevsko - polských hranicFoto: ČTK/PAP/ARTUR RESZKO

Protože však konvoj „Dragounů", jak se jednotkám 2. jízdního regimentu americké armády přezdívá, v Náchodě oficiálně zastavovat nemá a má městem jen projet, dojde k tomu zřejmě až v Pardubicích. Tam také Náchodští vojákům předají náchodská piva Primátor, kterými je chtějí obdarovat a připít jim na zdraví. Právě v Pardubicích totiž budou Američané nocovat.

Vítat budou možná stovky lidí

Kdy zhruba konvoj tvořený vojenskými a obrněnými vozy Náchodem projede, to má zveřejnit ministerstvo obrany oficiálně až během dnešního dne. Dozvíte se to případně na internetových stránkách Náchodského deníku. Konvoj má tvořit asi 60 vozidel a hranice překročí zřejmě v odpoledních hodinách, pravděpodobně po částech.

Lidé, kteří budou konvoj vítat, budou postávat podél hlavní silnice procházející Náchodem od hranic směrem na Hradec Králové. Na trase se mají vyskytnout i odpůrci přítomnosti amerických jednotek. Policie už avizovala, že v akci budou hlídky, které dohlédnou na hladký průjezd konvoje. K samotnému uvítání se na Facebooku už do včerejška hlásilo přes devět set lidí. Do Náchoda zamíří i lidé ze širokého okolí. „Doufáme a přejeme si, aby přišlo hodně lidí. Jejich počet si naprosto netroufám odhadovat. Snad stovky, i víc. Snad vše proběhne hladce," uvedl hlavní organizátor vítání v Náchodě Josef Matyáš.

Zastaví v Náchodě, nebo ne?

Jestli se podaří navázat s Američany přímý kontakt, to zatím nikdo neví. Náchodem má konvoj jen projet a nemá oficiálně nezastavovat. Jestli nakonec obrněné vozy zastaví, aby se vojáci s místními lidmi pozdravili, to bude na jejich případném rozhodnutí.

„Jak nám sdělili na ministerstvu obrany, v Náchodě konvoj nezastaví. Ten šéf, který to má na starosti, uvedl, že měnit plán nemohou a nebudou," uvedl Josef Matyáš. Poté, co bude vítat Američany v Náchodě, se s přáteli vypraví do Pardubic, kde chce předat vojákům náchodská piva a přednést jim zdravici. V ní chtějí americké vojáky oslovit jako přátele. Připomenou také, že přesně před sedmdesáti lety to byli Američtí vojáci, kteří dorazili na východ Čech, aby donutili kapitulovat velkou část německé armády.

Ta v té době pobývala ve Velichovkách u Jaroměře

„Před sedmdesáti lety vaši otcové a dědové osvobozovali Evropu před nacistickým Německem. Dorazili až do českého města Plzeň, kolem kterého za dva dny budete projíždět. Mise Americké armády vyslaná z Plně dorazila 8.května 1945 až sem do našeho regionu, aby předala německému polnímu maršálu Schörnerovi, veliteli armády Střed kapitulaci, kterou Německo podepsalo 7. května," stojí v řeči, kterou chce Američanům přednést Josef Matyáš, organizátor uvítání za Náchodské. Chce spojeneckým vojákům také připomenout, že tehdy Američany vítali úplně všude.

To se tentokrát asi očekávat nedá, protože proti průjezdu amerického konvoje chtějí protestovat někteří odpůrci.

Josef Matyáš s přáteli však chce Američany uvítat přátelsky. Řekne jim proto také: „…vnímáme velmi intenzivně Dragounskou jízdu z Pobaltí přes Polsko a Českou republiku jako vyjádření vaší solidarity se svými Evropskými spojenci. Těší nás váš zájem a vaše obavy o bezpečnost v severovýchodní Evropě i o bezpečnost Čechů před sílícím vlivem Putinovského Ruska."

Chtějí jim také sdělit, že jsou rádi, že v Američanech má Česká republika silného partnera, na kterého se může spolehnout. A pak už si s nimi chtějí na přátelství připít českým pivem Primátor.

Autor: Pavel Bednář

28.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení