Obchody tu mají otevřeno od desáté dopolední do jedné hodiny v noci. Většinou. V celém Rijádu je opravdu veliké množství ohromných center. Velikost těch menších z nich nejméně pětinásobně překračuje rozměry jednoho nejmenovaného královéhradeckého obchodního centra.

Centra mají patro pouze pro ženy

Najdete tu úplně všechny obchody, na které si jen vzpomenete. Centra mají obvykle dvě až tři podlaží. V těch lepších bývá jedno patro vyhrazeno pouze ženám, vstup je přísně hlídán a žádný muž opravdu nemá nejmenší šanci se tam podívat.

V těchto patrech vás obslouží ženy, což je tu něco neobvyklého. Ve všech normálních obchodech jsou zaměstnáni pouze muži, kteří vám poradí jak s výběrem spodního prádla, tak s kosmetikou.

Nyní tu král nastavil nová pravidla. V obchodě se spodním prádlem udělil výjímku a musí tam pracovat jen ženy.

V obchodech nejsou zkušební kabinky

Další pro mě nepochopitelnou věcí je to, že tu v obchodech neexistují zkušební kabinky. Takže si jdete v abáje (černém hábitu) vybrat něco na sebe a požadovanou velikost můžete pouze odhadovat.

Na druhou stranu je možné po zaplacení vybraného zboží využít kabinku u veřejných toalet nebo do třech dnů nevyhovující oblečení vrátit. Záleží na jednotlivých prodejnách, co nabízejí.

V Čechách je člověk zvyklý přijít do obchodu a vyzkoušet si několik věcí. Tady pokud žijete dlouhodobě a objevíte značku, která vám padne, pak už jinde nenakupujete.

Téměř po celý rok tu pořídíte jen letní oblečení. Kdo by taky nosil mikinu a šálu v padesáti stupních!

V nakupování ruší několik modliteb

Další věc, která nám tu velice ztěžuje naše oblíbené nakupování, jsou modlitby. Denně se jich tu koná pět. Patří mezi ně časná ranní modlitba, následuje polední, odpolední, modlitba při západu slunce a večerní modlitba. Detailněji se o pravidlech islámu zmíním v dalším z dílů.

Proč se zmiňuji právě o modlitbách, když mluvím o nakupování?

Totiž, když muezzin začne svolávat na modlitbu, prodavači vás upozorní, ať jdete rychle zaplatit nebo opustíte obchod. Během pár minut se všechny obchody zavřou a vy máte půl hodiny na nicnedělání. Všichni totiž směřují do modliteben, které jsou součástí každého nákupního centra.

Zamčená v nákupním centru

Nedávno jsme s kamarádkou a spolupracovnicí Luckou zažily poměrně zajímavou příhodu. Jely jsme nakoupit nějaké věci na odpolední bowling párty. Zjistili jsme totiž, že mezi desátou a osmnáctou hodinou jsou obchody téměř prázdné a potkáváte pouze „westerny“, kteří žijí normální život, ne noční jako Saudi.

Dorazily jsme do potravin okolo půl jedenácté s tím, že v poledne se uskuteční modlitba a bylo by dobré do té doby stihnout nakoupit.

Nakupujeme, nakupujeme, dvanáctá hodina se blížila. Lucka se na chvíli odpojila. Daly jsme si sraz za pokladnou. Já zatím zavolala taxi, který nás měl odvézt do compoundu.

Světla zhasla a muezzin začal svolávat na modlitbu. Zdržel mě upovídaný taxikář v telefonu. Spěchala jsem ke kase a viděla Lucku, čekající se zaplaceným nákupem venku. Rolety dělící prodejnu od nákupního centra byly již z části stažené.

Konečně jsem doběhla k pokladně a co myslíte? Pokladní Filipínec nekompromisně uzavřel kasu a odkráčel na svoji polední pauzu, jelikož modliteb se neúčastní. Moje situace ho ani trochu nezajímala.

Rolety se zatáhly. Přišlo nám to s Luckou k smíchu. Za pár minut mi zazvonil telefon. Na drátě taxikář a prý, kde jsme. Vysvětlila jsem mu naši komickou situaci, ale on mě uklidnil s tím, že se nic neděje a zakončil to slovy: „Vítej v Saúdské Arábii“.

Obchody a jídlo v restauracích

Nakupovat v opuštěném a uzavřeném obchodě po celou dobu modlitby sice můžete, ale nikdo vám nezváží zeleninu, nenakrájí sýr, šunku, neodváží oříšky ani koření.

Součástí každého nákupního centra jsou nejen restaurace a obchůdky, ale i oddělení pro děti. Průměrná saudská rodina má okolo šesti až deseti dětí, které je třeba nějak zabavit. A tak se tu mohou vydovádět na atrakcích, prolézačkách či jezdit v autíčkách.

Otec jde většinou s dětmi za zábavou a ženy v klidu nakupují. Pak všichni společně zakončí víkendový den v restauraci. Jídlo je tu po nakupování druhá věc, kterou si Saudi krátí volný čas.

Markéta Klemmová