Ten na Broumovsko přijel jako „průzkumný předvoj“ před očekávanou návštěvou ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, který chce přímo v regionu řešit situaci okolo projednávané těžby břidlicového plynu.
Petici předali již minulý týden
Ministra pozvali na Broumovsko zástupci měst a obcí, kteří mu minulý týden vezli do Prahy petici s více než 16 tisíci podpisů, jimiž obyvatelé Náchodska a Trutnovska důrazně odmítají hrozící aktivity, jež by mohly vést k těžbě břidlicového plynu v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
Ministr přijede asi v první půlce dubna
„Ministr by měl přijet v první polovině dubna,“ prozradil Deníku předseda Dobrovolného svazku obcí Broumovsko Karel Rejchrt.
Na setkání, jež by se mělo konat v Božanově, budou pozvaní všichni starostové z dotčené oblasti, do které nechtějí v žádném případě pustit ani průzkumné těžební soupravy.
Minulý týden v pátek zasedla na ministerstvu životního prostředí (MŽP) rozkladová komise, která měla posoudit nesouhlasné stanovisko osmnácti měst a obcí s povolením průzkumných vrtů.
Tato komise doporučí ministrovi životního prostředí další kroky.
Postup starostů je naprosto jednotný
Na úterní schůzce v Božanově se starostové opětovně shodli na tom, že jejich postup je naprosto jednotný.
„To tady nebylo celé dlouhé roky, aby občané, samospráva a státní správa táhli takhle jednotně za jeden provaz,“ všímá si Karel Rejchrt.
Vše tedy na první pohled nasvědčuje tomu, že díky petici, která má s mnoha tisíci podpisů zajisté svoji váhu, a jasně odmítavému postoji samosprávy, by měla být celá záležitost smetena ze stolu. Ale ve hře je opravdu hodně…
Těžaři by se zřejmě odvolali k soudu
V případě, že rozkladová komise doporučí ministrovi životního prostředí iniciativu těžařů stopnout a vyhovět tak požadavkům samosprávy, se dá očekávat, že by se těžaři odvolali k soudu.
Pokud by naopak ministr průzkumným vrtům požehnal, tak pak by se k soudu odvolali starostové. Jasněji bude zřejmě až začátkem dubna, kdy by mělo zaznít stanovisko ministra životního prostředí Tomáše Chalupy.