Sedmatřicetiletá obžalovaná loni v říjnu ve vestibulu školy napadla učitelku, když jí jednou rukou uchopila za vlasy a trhla hlavou a druhou udeřila mezi lopatky. Část vlasů jí z hlavy vytrhla. „Poškozenou napadla zezadu a začala ji častovat vulgarismy, v čemž pokračovala i vůči ředitelce školy a dalším pedagogům. Stalo se to před prvňáčky, děti byly vystaveny stresu, plakaly," uvedl státní zástupce Vladimír Štěpánek.

Ilustrační foto.
Jediná dědička? Žena chtěla sama shrábnout majetek za téměř 120 milionů

Matka přišla do školy kvůli tomu, že učitelka v hodině tělocviku jejího syna, který chodil na první stupeň, údajně necitlivě trefila míčem do ruky. Ačkoliv měla ve škole dohodnutou schůzku, přišla do školy o několik dní dříve a učitelku napadla. Učitelka utrpěla blok páteře a psychickou újmu. V pracovní neschopnosti byla přes dva týdny. Následky na psychice a bolestmi páteře učitelka podle své zmocněnkyně trpí dodnes.

Projevila lítost

Obžalovaná před soudem vyjádřila lítost. „Velice mě to mrzí. Paní učitelce i ředitelce se omlouvám. Nebývá to zvykem, že se takto chovám," řekla soudu. Advokát obžalované David Zdeněk uvedl, že jeho klientka je ochotná nést trest obecně prospěšných prací. Trest úhrady nemajetkové újmy ve výši 50.000 korun označil za nepodložený. „Skutečné újmě, kterou poškozená utrpěla, neodpovídá," uvedl.

Peníze. Ilustrační foto.
Opatrovník? Muž z Náchodska si půjčil miliony z úspor nesvéprávného příbuzného

Uložený trest podle soudce Pavla Rumla vychází z nesporně zjištěného skutku. „Na veřejném místě došlo k napadení jiné osoby zezadu, došlo k ublížení na zdraví. Takové jednání nelze tolerovat," řekl soudce. Částku 50.000 korun označil za přiměřenou a za vhodné doplnění jinak mírného trestu.

Úhrada by neměla být podle soudce pro obžalovanou likvidační. Poznamenal, že ačkoliv je žena nyní nezaměstnaná, tak je majitelkou rodinného domu a auta. Obžalovaná uvedla, že žije ze sociálních dávek a s úhradou nákladů jí pomáhají sourozenci. Zmocněnkyně poškozené u soudu uvedla, že obžalovaná na sociálních sítích nabízí kosmetické služby.

Řešení bez násilí

Verdikt soudu přivítala náchodská radnice, která je zřizovatelem školy. „Věřím, že i dnešní rozhodnutí soudu bude jasným signálem, že násilím se věci nejen na půdě náchodských školských zařízení neřeší. Každé nedorozumění lze vždy řešit bez násilí," řekl starosta Jan Birke (SOCDEM). Radnice podle něj plně stojí na straně učitelky i vedení školy.

Loni náchodský soud obžalovanou trestním příkazem potrestal 300 hodinami obecně prospěšných prací a zaplacením nemajetkové újmy a náhrady platu. Obžalovaná s trestem nesouhlasila a podala proti němu odpor, takže se případem dnes soud zabýval v hlavním líčení.

Ilustrační foto
Muž z Náchodska naletěl podvodníkům a přišel tak o milion a čtvrt

V minulosti policie v hradeckém kraji řešila několik případů napadení učitelů. Nejvíc pozornosti vzbudil v roce 2003 útok studenta politologie Univerzity Hradec Králové na pedagoga, kterého zbil v jeho pracovně baseballovou pálkou. V roce 2006 napadli příbuzní jednoho z žáků učitele na chodbě základní školy v Hradci Králové. V roce 2019 policie vyšetřovala dva muže z napadení učitele v budově střední školy na Královéhradecku.