„Paní Anna žije naproti škole se svojí dcerou. Je nesmírně vitální, má výbornou paměť, luští křížovky. Chodit už jí moc nejde, ale jinak nás všechny zná, všechny nás dovede pojmenovat, zajímá se, co je kde nového," vypráví o své sousedce a kamarádce paní Zdeňka Kubečková z Martínkovic.

„Je mi padesát, jen dvakrát"

„Vždyť je mi jenom padesát, ale dvakrát," neztrácí humor oslavenkyně, která si na oslavě s chutí vypila i slavnostní aperitiv.

Na oslavu jejího mimořádného životního výročí se v pondělí v Kulturním domě v Martínkovicích sešla celá řada jejích přátel, starosta Jaromír Jirka, zástupkyně Správy sociálního zabezpečení z Náchoda i krajský radní pro sociální oblast Josef Lukášek. Všichni paní Němcové předávali květiny a věcné dary. Vrcholem byl dort od Klubu důchodců s fotografií paní Němcové z mládí, na které vypadá jak hvězda z dob černobílých filmů. Mezi gratulanty bylo i dechové trio rodiny Kubečkovy či zpěvačka Eva Ducháčová, kterou na klávesy doprovázel Bohuslav Vlk.

„Pokud vím, tak jsme v obci podobnou oslavu nikdy neměli. V kronice SPOZu, která je velmi poctivě vedena, není o žádném stoletém občanovi Martínkovic zmínka. Proto jsem velmi rád, že jsem měl příležitost paní Němcové za všechny spoluobčany popřát pevné zdraví a životní pohodu. Pro mě osobně to byl velký zážitek, s paní Němcovou se velmi pěkně povídá. Řada, podstatně mladších lidí, by jí mohla závidět její duševní svěžest a rozhled," uvedl starosta Martínkovic Jaromír Jirka.

Anna Němcová se narodila v Kolíně, kde v mládí pracovala v porodnici. Životní cesty ji potom zavedly do Prahy a do Náchoda, kde léta pracovala v místní Rubeně. Od roku 1993 žije v Martínkovicích.

(jj, zr)