VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrhy na úpravu náměstí čekají na připomínky

Náchod -Kompletní proměna zřejmě čeká centrální náchodské náměstí, které dlouho provází několik závažných nedostatků. Rada města odsouhlasila studii a doporučila pokračovat v jednáních.

3.9.2008 1
SDÍLEJ:

Masarykovo náměstí.Foto: DENÍK/archiv

„Plán rekonstrukce Masarykova náměstí je teprve na začátku, ještě se bude spoustu věcí měnit, připomínkovat a dolaďovat,“ uvedla mluvčí Městského úřadu v Náchodě Nina Adlof. První odpůrci se již ozvali a začala debata na laické i odborné úrovni. „Jsem připraven vyslechnout závažné připomínky k současné podobě návrhu,“ řekl starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka. Podle mluvčí radnice by město chtělo rekonstrukci zahájit už v příštím roce.
Radou města schválený návrh projektu připravil realizační tým vedený Milanem Weinarem, který nese garanci za architektonický návrh. Předpokládá striktnější vymezení prostor pro parkování a pěší. „Dnešní podoba náměstí vykazuje několik závažných problémů,“ uvedl spoluautor studie Weinar. Podle něho mezi ně patří složitý pohyb pěších, málo klidových zón a zeleně, komplikovaný pohyb vozidel, nedostatečné uzpůsobení pro zásobování a problémy s dopravou v případě akce, která se koná přímo na náměstí. „Projekt je ve vývoji, bereme v potaz podněty na další vylepšení. Finální návrh bude všechny problémy efektivně řešit,“ dodal Weinar.

Jiná skupina architektů, která se na přípravě studie nepodílela, zamýšlenou rekonstrukci silně kritizuje. „Toto řešení degraduje náměstí na kruhový objezd s odstavnými parkovišti po jeho obvodu,“ píše se v otevřeném dopisu směřovaném na náchodskou radnici. Předmětem připomínek je nesystematičnost řešení a celková nedotaženost (chybí místa pro otáčení osobních vozů na parkovacích úsecích, nejsou místa pro vozíčkáře). Dopis v úplném znění je k přečtení uvnitř listu. „Čekáme na další návrhy, na další názory od architektů a náměty pro diskuzi,“ vyloučil starosta Čtvrtečka variantu, že by na webových stránkách města mestonachod.cz zveřejněný návrh byl definitivní.

Odsouhlasená předběžná studie přináší sto třicet stálých parkovacích míst pro osobní automobily a tři pro autobusy, k zaplacení parkovného se využije stávající systém. Více zeleně přibude hlavně ve středu Masarykova náměstí v okolí kostela sv. Vavřince. Vnější obvod náměstí ozdobí stojany na kola, lavičky a odpadkové koše. V rohu náměstí zůstane pumpa a vybuduje se zde pítko, druhé bude u kašny. Studie počítá i s její opravou. Vodní prvek dále zvýrazní zamýšlené vybudování schodiště po jeho obvodu. Nová zádlažba využije různých skladů pokládky, ovšem maximálně zachová zádlažbu chodníků opravených v minulosti.

„Náměstí potřebuje opravit, je to hanba. Především bych tu rád viděl více zeleně a míst, kde bych se mohl v klidu posadit, aniž by na mě najížděla auta,“ řekl místní obyvatel Josef Semerák. Studie schválená městskou radou jeho přání z velké části plní.

Stávající klidovou zónu před novou radnicí podle návrhu rozšíří ozeleněný prostor před poštou s dominantní kašnou a také velká plocha v horní části náměstí před divadlem dr. Josefa Čížka. Zda-li se ale v takové podobě náměstí nakonec Náchoďáci opravdu dočkají, není jisté. „Až po řádném prodiskutování všech variant rada města rozhodne, zda-li a jak se bude v plánování rekonstrukce pokračovat,“ dodal Oldřich Čtvrtečka.

Ondřej Bednář

3.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení