Již několik let vydávají žáci ze Základní školy na Novém Hrádku svůj školní časopis Vrtule novinek. Tento rok už jsme se chtěli dozvědět něco více o tom, jak fungují opravdové noviny. Tak jsme si domluvili schůzku s panem šéfredaktorem Pavlem Bednářem z Náchodského deníku.

ŽÁCI, vydávající školní časopis, zavítali do redakce, aby se seznámili s profesí novináře.

Představovali jsme si obrovské kanceláře, ale opak byl pravdou. Při vstupu do redakce mě zaujala velikost celé místnosti, byla opravdu malá, ale útulná. Mně osobně by se tam pracovalo velmi příjemně. Přednáška trvala zhruba hodinu a podle mě jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací.

Moc se mi líbil přístup pana šéfredaktora, snažil se nám vše vysvětlit, abychom to pochopili všichni a nezacházel až do detailů, kterým bychom my nemuseli rozumět. Vyprávění začalo seznámením se s celkovým chodem redakce, se členy a s rubrikami, s rozložením stránek, dále jsme se dozvěděli, co všechno by měl správný redaktor umět a co by mu ulehčilo práci. Byly nám popsány i webové stránky Náchodského deníku.

ŽÁCI, vydávající školní časopis, zavítali do redakce, aby se seznámili s profesí novináře.

Pan šéfredaktor nezapomněl snad na nic. Neustále se nás ptal, jestli nemáme nějaké otázky, aby nám je popřípadě zodpověděl. Pak jsme přešli na Náchodský deník jako celek. Dozvěděli jsme se, že v redakci připravují každý den celkem až šest stránek z celých novin, nikdy méně, někdy i více. Dostávají také přesné instrukce z Hradce Králové, kde je regionální ředitelství, kolik by toho mělo být a jak by to mělo přibližně vypadat. Poté, co vždy ráno dostanou instrukce a vypracují přesný plán, začne každý redaktor pracovat na své rubrice. Někdo píše novinky ze sportu, jiný z kultury a další třeba píše reportáže o akcích, které se v uplynulém týdnu udály. Celkem nás všechny zaskočilo, kolik je s jedním Náchodským deníkem práce, kolik věcí se musí sehnat, předělat, přeposlat, opravit.

Byly nám představeny i programy, ve kterých redaktoři pracují a upravují články. Na závěr jsme si připravili několik otázek a pan šéfredaktor nám moc rád na všechny odpověděl. Ptali jsme se třeba na cesty, kterými se můžeme dostat k psaní takových novin. Bylo nám řečeno, že bychom měli psát rádi, aby nás to bavilo, uměli navazovat kontakty s lidmi, účastnit se akcí a tak dále… Ke škodě by prý určitě nebylo, kdybychom měli i základy fotografování.

ŽÁCI, vydávající školní časopis, zavítali do redakce, aby se seznámili s profesí novináře.

Celkově nám bylo v redakci příjemně. Nevládla tu žádná špatná nálada, stydlivost, nic podobného. Přednáška se nám moc líbila, hodně jsme se dozvěděli a našli další inspiraci. Ke konci jsme poděkovali panu šéfredaktorovi a předali mu na ukázku 1 číslo našeho školního časopisu Vrtule novinek. Na památku jsme od něho dostali knížku a pár výtisků Náchodského deníku. Všichni byli spokojeni a my jsme se dověděli něco víc o zajímavém povolání.
Ještě jednou děkujeme za zajímavou přednášku a ochotu pana šéfredaktora.

Pavla Stříteská, šéfredaktorka školního časopisu Vrtule novinek, ZŠ Nový Hrádek